FBI: Kybernetické útoky se stávají hrozbou číslo jedna

Vedoucí pracovníci amerického Ministerstva obrany a FBI tento týden vyjádřili obavy nad vzrůstajícím počtem kybernetických útoků, které se podle jejich slov stávají pro USA hrozbou číslo jedna.

I když podle ředitele FBI Roberta Muellera zůstává prioritou jeho úřadu boj proti terorismu, v ne příliš vzdálené budoucnosti se očekává, že se nebezpečím číslo jedna stanou kybernetické útoky. Podle Muellera jsou hackeři, které sponzorují vlády nepřátelských států, trpěliví a vypočítaví. Mají čas, peníze a všechny potřebné zdroje. Kromě „státních hackerů“ pak na internetu působí také hackeři, které nezajímá politika, ale chtějí zkrátka prodat ukradené informace tomu, kdo za ně nejvíce zaplatí. „Organizovaný zločin v kyberprostoru totiž vytváří větší zisky s menším rizikem, že bude hacker vystopován a souzen,“ dodal Mueller.

„Proti hackerům se těžko ubrání korporace ze seznamu Fortune 500, stejně jako malá firma,“ uvedl Mueller. Ministr spravedlnosti Leon Panetta pak dodal, že americká ministerstva a vládní agentury „čelí stovkám nebo tisícům útoků každý den“. Tyto útoky podle něj mohou paralyzovat nejen vládní agentury, ale také celý finanční systém. FBI proto v současné době pracuje na systému, díky kterému její agenti v různých koutech USA mohou jednoduše spolupracovat. „Jsem přesvědčen o tom, že existují pouze dva druhy společností: takové, do kterých se již hackeři nabourali a ty, do nichž se teprve nabourají. A i tyto dvě skupiny se velmi rychle spojují. Obávám se, že v blízké době budou existovat pouze společnosti, do jejichž systémů hackeři pronikli a společnosti, do nichž proniknou znovu,“ uzavřel Mueller.

Zdroj: pcworld.cz