Fikce se stává skutečností. „Bruce Willis“ poletí do vesmíru…

Evropská vesmírná agentura plánuje misi podobnou té, kterou zatím známe ze stříbrného plátna. Konkrétně ze snímku Armageddon, který natočili hollywoodští filmaři s Brucem Willisem v hlavní roli. Jak si jistě pamatujete, tento drsňák vedl tým neohrožených hrdinů s cílem zachránit svět před srážkou s asteroidem o velikosti Texasu.

Reálným cílem evropských vědců je ověřit tuto teorii v praxi, tedy zda je možné odklonit „testovaný“ asteroid z dráhy. Pokud vše půjde podle plánu, mise by se měla uskutečnit v roce 2015.

Vědci chtějí zjistit, zda by v případě reálného ohrožení Země bylo možné tuto metodu použít.  Během mise nazvané Don Quijote budou k blízkozemní planetce vyslány dvě lodě. Loď Hidalgo o hmotnosti 500 kg bude sloužit jako „impaktor“ – rychlostí 6 mil za vteřinu dopadne přímo na asteroid;  druhá, zvaná Sancho, bude „orbitor“, a jejím úkolem bude analýza všech dat z experimentu (mj. nasnímá srážku a bude zjišťovat, zda planetka změní dráhu).

„Bude to velký krok do skutečného vesmíru, pryč od zemské přitažlivosti. Do jisté míry to připomíná Star Trek.“

Jednou z potenciálních hrozeb je zhruba 270 m velká planetka Apophis, která  má 13. 4. 2036 proletět tak blízko Země (viz náš článek Planetka Apophis zahrozí Zemi v pátek třináctého z 6. 2. 2011), že její dráha bude gravitací naší planety podstatně ovlivněna. Takže pokus evropských astronomů bude velmi užitečnou zkouškou „nanečisto“.

Také americká NASA má svůj projekt, ten je ale ve srovnání s tím evropským mnohem dramatičtější. Na některou z planetek chce vyslat lidskou posádku!

To bude hodně náročné, protože na planetkách se kvůli téměř nulové gravitaci nedá přistát – vše se od nich odrazí. Astronauti by na ní ani nemohli chodit, protože by „odpluli“ do prostoru.

Řešením bude zřejmě ukotvení lodi k povrchu planetky pomocí speciálních harpun. Bude zapotřebí rovněž malý modul a zvláštní lana a sítě, aby se astronauti mohli na povrchu tělesa pohybovat

Kent Joosten z Johnsonova vesmírného střediska, který je za tento projekt NASA zodpovědný,  říká: „Bude to velký krok do skutečného vesmíru, pryč od zemské přitažlivosti. Do jisté míry to připomíná Star Trek.“