Kazachstán hledá elixír mládí

1
917

Zásluhou moderní medicíny se dožíváme vyššího věku a lidí nad 80 let neustále přibývá. Jenže zatímco lékaři umí prodloužit délku života, s jeho kvalitou to ve stáří skřípe…

Egyptská královna se údajně koupala v mléce oslic, aby si zachovala věčné mládí. Autokratický kazašský prezident Nursultan Nazarbajev na to jde od lesa – požádal o pomoc vědce. 70letý prezident vládne své zemi už 19 let a  má v úmyslu zůstat u moci až do roku 2020. Jenže k tomu si potřebuje zachovat fyzickou i duševní sílu. Kde ji vzít?

Nazarbajev proto iniciuje založení nového institutu v hlavním městě Astaně, který by se měl zabývat „omlazováním organismu“ a lidským genomem, produkcí lidské tkáně a založením medicínského centra na genetické bázi.

Při svém setkání se studenty mimo jiné řekl: „Co se lékařské vědy budoucnosti týče, lidé mého věku doufají, že se jí dožijí.“ Před dvěma měsíci také prohlásil, že by chtěl ve funkci zůstat do roku 2020, ale že by k tomu potřeboval „elixír mládí“. O pomoc nyní požádal vědce. V Kazachstánu, bohatém na přírodní zdroje, by investice do takového projektu neměly hrát roli.

Zdroj: Guardian