Konec chřipky? Vědci zřejmě našli lék proti virům

S touto šokující zprávou přišli američtí vědci z Massachusetts Institute of Technology. Ti tvrdí, že nově objevená látka by mohla být v medicíně natolik převratná, jako kdysi penicilín objevený sirem Alexanderem Flemingem. Zbavíme se tak jednou pro vždy chřipky a nachlazení?

Nově objevenou látku vědci pracovně nazvali Draco (Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizer). Podle dosavadních testů spolehlivě likviduje buňky napadené viry a efektivně tak brání organismus před onemocněním.

Základ léku tvoří bílkovina, jejíž jedna část zjistí přítomnost abnormálně dlouhé molekulární dvouvláknové RNA viru v buňce a druhá pak spustí buněčnou smrt.

Bílkovina navíc obsahuje i prvek, který se dostane do jakékoliv buňky v organismu. Pokud Draco žádnou nestandardní RNA v buňce nenalezne, nechá ji v klidu žít.

„Nový lék byl zatím úspěšně testován na lidských, opičích a myších buňkách. Například první pokusy na myších zcela zlikvidovaly chřipku H1N1 a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků,“ uvádějí vědci pro časopis Plos One.