Parašutista Felix Baumgartner skočil z okraje vesmíru

Rakušan Felix Baumgartner ve středu nad Novým Mexikem úspěšně přistál po skoku z výšky větší než 29 kilometrů. Jednalo se z jeho strany o další „tréninkový“ pokus, než se pokusí seskočit z rekordní výšky 36 kilometrů.

Baumgartner přistál na padáku bezpečně v poušti nedaleko Roswellu ve svém tlakovém vesmírném skafandru vybaveném kyslíkem. Byl to poslední test před plánovaným pokusem překonat světový rekord ve skoku z výšky. Ten dosud drží Američan Joe Kittinger, který v roce 1960 skočil z výšky 31 333 metrů.

Cílem Baumgartnera je v následujících týdnech provést seskok z výšky 36 576 metrů, při němž by se chtěl stát prvním člověkem na světě, který při volném pádu překoná rychlost zvuku 1126 kilometrů v hodině.

„Děláme to pro příští generace,“ dodal Rakušan. Red Bull Stratos testuje novou výbavu, kterou by bylo možné používat ve vysokých nadmořských výškách a při extrémním zrychlení. Cílem projektu je zlepšení bezpečnosti a zdokonalení výbavy pro profesionály i potencionální vesmírné turisty.

Rakušan Felix Baumgartner ve středu nad Novým Mexikem úspěšně přistál po skoku z výšky větší než 29 kilometrů.