Protiletecké bunkry – jak dopadla Hitlerova chlouba

Bylo jich dohromady osm… Tři v Berlíně, tři ve Vídni a dva v Hamburgu. Adolf Hitler je považoval za svou pýchu a nutno říci, že oprávněně. Jejich pevné zdi byly postrachem nepřátel nacistické říše, ať už přicházeli ze Západu, nebo se valili z „neporazitelného“ Sovětského svazu. Řeč je o protileteckých bunkrech, které Němci vybudovali během 2. světové války, hlavně jako obranu proti proslulým RAF, tedy britskému letectvu. A Britové měli k bunkrům skutečně náležitou úctu a obloukem se jim vyhýbali.

Pozoruhodné stavby nabízely nejen ochranu pro 30 tisíc lidí, kteří se mohli ukrýt v podzemí i za téměř 4,5 metru silnými betonovými stěnami, ale jejich součástí byly také střelecké základny, které dokázaly během jedné minuty vypustit několik tisícovek střel. Bunkry nezničily letecké útoky RAFa odolaly i Rusům, kteří si na ně brousili zuby, a ve svém velikášství věřili, že se jim podaří je zlikvidovat.

Jeden z těchto zázraků vojenského stavitelství a techniky se dodnes nachází v hamburské čtvrti Williamsburg. Nacisté mu dali název „Flaktürme“, tedy něco jako „Protiletadlové věže“. Teď si ale Němci i bunkr zvykají na nové jméno, „Energiebunker“. Do roku 2013 by se totiž devítipodlažní objekt měl změnit ve skutečný „energetický bunkr“, tedy v elektrárnu využívající solární energii a zároveň vyrábějící energii z biomasy. Poměrně nevzhledné okolí se má navíc změnit v příjemný park.

Pokud se na tuhle metamorfózu dívá „velký Adolf“ z nějakých nacistických nebes či pekel, tak určitě radostí nešílí. A my můžeme německým sousedům jenom závidět, že dokáží najít rozumné využití takřka pro cokoliv. Co bychom za to dali u nás, kde se snad v každém městě a vesnici rozpadají objekty, o jejichž účelu už dnes nikdo nic netuší a které jenom hyzdí okolí.

Do roku 2013 by se devítipodlažní objekt měl změnit ve skutečný „energetický bunkr“, tedy v elektrárnu využívající solární energii a zároveň vyrábějící energii z biomasy.
Bunkry nezničily letecké útoky RAFa odolaly i Rusům, kteří si na ně brousili zuby, a ve svém velikášství věřili, že se jim podaří je zlikvidovat.

Zdroj: DailyMail