Ruští hackeři nejsou žádní chudáci, vydělávají miliardy dolarů ročně

Počet kybernetických útoků se rok od roku zvyšuje. Díky tomu mají zákonitě i hackeři vyšší zisky, například ti ruskojazyční si za loňský rok „vydělali“ 4,5 miliardy dolarů (asi 85,5 miliardy Kč), což je o dvě miliardy dolarů více než o rok dříve.

Ruští hackeři patří mezi nejznámější a dokazují to i jejich příjmy. Tvrdí to alespoň studie společnosti Group IB, o níž informoval list Vedomosti.

Kyberzločinci v samém Rusku díky podvodům, šíření nevyžádané pošty, službami pro jiné zločinecké skupiny, útoky na servery a dalšími kroky vydělali přes 2,3 miliardy dolarů. Dalších 2,2 miliardy podle studie připadly na rusky hovořící hackery žijící za hranicemi Ruska.

„Bohužel, počet kybernetických útoků bude v nejbližších letech neustále stoupat. Hackery stále častěji využívají i zločinecké gangy a teroristi, kteří do využívání hackerů loni investovali téměř čtvrt miliardy dolarů,“ uvádí ve své zprávě Group IB. A i když největší zisky stále pocházejí z proniknutí do bankovních systémů, hackeři stále více vydělávají i „pronajímáním“ svých služeb movitým zákazníkům.

Na světovém trhu počítačové kriminality dokonce Rusové obsadili druhé místo, hned za anglojazyčnými hackery s dvoupětinovým podílem na trhu, ale s dvojnásobkem oproti čínským hackerům. Ruská vláda se však brání tím, že v boji s hackery dělá velké pokroky. Prosadila přísnější zákony a prý i zvedla počet zaměstnanců v tajných službách, jež monitorují počítačovou kriminalitu v Rusku.

Podle odborníků však Rusko stále velmi zaostává za americkými či evropskými zákony, takže počet hackerů a útoků díky tomu neustále stoupá.

Zdroj: dvojklik.cz