Šifra mistra Leonarda? V očích Mony Lisy nalezeny záhadné symboly

1
1801

Asi v nejznámějším obrazu světa objevili italští badatelé záhadné symboly. V očích Mony Lisy se skrývají drobná písmena a čísla. Milovníci konspiračních teorií jsou tak blahem bez sebe – zanechal Leonardo opravdu tajnou šifru?

Leonardo byl posedlý symboly a šiframi

Šokující nález se podařil expertům z italského Národního institutu pro kulturní dědictví. Za pomocí silného zvětšovacího skla byly nalezeny symboly v zornicích Mony Lisy. „V pravém oku jsou jasná písmena L a V,  což by mohlo představovat Da Vinciho iniciály“, uvedl Silvano Vinceti, prezident Národního institutu pro kulturní dědictví. V levém oku se skrývají další symboly, které se zatím nepodařilo přesně identifikovat. „Pravděpodobně se jedná o písmena C a E nebo B,“ dodává Vinceti.

Spekuluje se o tom, že tyto nerozpoznané symboly by mohly být milostným poselstvím samotné Moně Lise, či iniciály modelky. „Je naprosto jisté, že jde o vzkaz. Leonardo byl posedlý symboly a šiframi,“ říká dále prezident Národního institutu.  I další obrazy Leonarda da Vinciho projdou důkladnou prohlídkou pomocí moderních zvětšovacích technik. Fanoušci konspiračních teorií tak budou mít o zábavu postaráno.