USA a Rusko rozšíří spolupráci v oblasti kyberprostoru

Mluvčí Bílého domu oznámila, že Rusko a Spojené státy uzavřeli novou dohodu, v rámci které si budou pravidelně předávat informace související s kyberprostorem.

Podle mluvčí Caitlin Haydenové bude zavedena celá řada mechanismů, které mají pomoci předcházet krizím a varovat před novými hrozbami v oblasti kyberprostoru. I když si obě země už nějaký čas předávají informace z mnoha oblastí, kyberprostor mezi ně nepatřil. O spolupráci mezi oběma zeměmi promluvil již minulý měsíc viceprezident Joe Biden s tím, že „v současné době je důležitější mít přehled o kybernetických schopnostech jiné země, než o počtu jejich tanků“.

Podle koordinátora Bílého domu pro kybernetickou bezpečnost Howarda Schmidta bude spolupráce mezi USA a Ruskem probíhat pomocí tří mechanismů, které budou fungovat 24 hodin denně. Oznámení o spolupráci mezi Ruskem a USA přichází jen měsíc poté, co CIA předložila Kongresu Spojených států amerických zprávu o tom, že se ruské tajné služby snaží „shromažďovat informace o amerických ekonomických a technologických cílech“. „Vlády Číny a Ruska podle nás zůstanou i nadále velmi agresivní ve shromažďování informací o amerických technologiích, obzvláště v odvětví kyberprostoru,“ stálo ve zprávě.

Zdroj: pcworld.cz, autor Jiří Paleček