Způsobí „super Měsíc“ tuto sobotu obří katastrofy?

Tuto sobotu (19. 3. 2011) dojde k zajímavému jevu. Měsíc se k naší planetě přiblíží na vzdálenost pouhých 356,5 tisíce kilometrů. Britové tento úkaz nazývají „Super Moon“ – náš souputník bude vypadat, že je o 30 % jasnější a o 15 % větší.

Když se lidé pokoušejí přiblížit k Měsíci, mluví se o jeho ovládnutí. Když se ale Měsíc pokusí přiblížit k Zemi, všichni pomýšlejí na nejhorší. V minulém století došlo k takovému přiblížení čtyřikrát a každé prý za sebou zanechalo stopy.

Například v roce 1992 se Bahamskými ostrovy a Floridou prohnal hurikán Andrew. Způsobil zkázu a tisíce lidí připravil o střechu nad hlavou. Ve stejném roce postihly Francii mimořádně silné záplavy, které si vyžádaly desítky obětí. Měsíc byl v tom roce příliš blízko Země…

Naposledy došlo k takovému přiblížení v roce 2005. Ten máme v paměti spíše, takže si mnozí z vás zřejmě vzpomenou na ničivé zemětřesení v Pákistánu, při kterém zahynulo více než 70 tisíc lidí.  Tentýž rok se také Guatemalou přehnal ničivý hurikán Stan. A jih USA zažil smrtící hurikán Katrina. Shody náhod, nebo fakta, se kterými po přiblížení Měsíce k Zemi musíme počítat?
Vědci ujišťují, že se po 19. březnu nic zvláštního nestane. Samozřejmě, že živelné pohromy nás budou postihovat i nadále, ale Měsíc v tom bude nevinně. Pozor by si měli dávat pouze lidé, kteří se po 19. 3. budou pohybovat na pobřeží oceánů. Dá se očekávat, že přílivy a odlivy budou mnohem silnější, protože je ovlivňují gravitační síly Měsíce.

Každopádně vědci (a možná i básníci) se na událost těší. Půjde o jedinečnou možnost podívat se na našeho nebeského souputníka z větší blízkosti.