Bez jablka bychom neměli gravitační zákon. Pravda, nebo mýtus?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa. Ale to je lež jako věž. Blesky mají „v oblibě“ vyvýšená místa v terénu a je známo, že do budovy Empire State Building udeří ročně v průměru 25x! Takže pokud vás v přírodě zastihne bouřka, ať vás ani nenapadne běžet se schovat pod strom, do kterého už uhodilo! Nabízíme další známá tvrzení – některá jsou pravdivá, jiná jsou jen obecně tradovanými mýty.

Nehty a vlasy rostou i po smrti

Mýtus. Výzkumy prokázaly, že v okamžiku smrti se procesy v lidském těle zastaví. To platí i pro vlasy a nehty. Lidé jsou přitom ochotni přísahat, že mrtvému člověku poporostly viditelně vlasy i nehty, ale ve skutečnosti jde o optický klam. Lidská kůže ztrácí po smrti obsah vody a následkem dehydratace dochází k jejímu smrštění, takže vlasy i nehty se zdají být poněkud delší.  Na druhou stranu však vědci zjistili, že vlasové kořínky žijí ještě dva až tři dny po smrti, což ale neznamená, že by vlas dál rostl.

Slepice může žít bez hlavy

Pravda. Když slepici useknete hlavu, může ještě běhat nebo se pokusí vzlétnout. Je to tím, že mozkový kmen, který kontroluje většinu reflexů, zůstává nepoškozen nebo je poškozen jen částečně. Jde vlastně o reflexní pohyb. Je zaznamenán případ, kdy slepice běhala ještě půl druhé hodiny poté, co jí byla odseknuta hlava.

Elektrickou žárovku vynalezl Edison

Mýtus. Většinu vynálezů, které jsou Edisonovi (1847 -1931) přisuzovány, vymysleli jeho spolupracovníci, on si je pouze skromně přivlastnil. Co se žárovky týče, autorství by mělo být správně připisováno Heinrichu Göbelovi (1818 -1893), který ji vynalezl v roce 1854. Ta úplně první vydržela svítit pouhých dvanáct hodin. Edison žárovku pouze v roce 1879 technologicky zdokonalil.

Shakespeare si vymyslel příběh dánského prince Hamleta

Mýtus. Shakespeare (1564 – 1616) je sice největším dramatikem všech dob, ale některé náměty si „vypůjčil“ od jiných národů. Lépe řečeno, umělecky zpracovával starodávné příběhy a mýty, které se vyprávěly v jiných zemích. Příběh dánského prince je ve skutečnosti stará skandinávská legenda.

Když sníte makový koláč, je to stejné, jako byste vykouřili opium

Pravda. Samozřejmě, když si dáte koláč s mákem, neznamená to, že by se z vás automaticky stal narkoman, nebo že budete v rauši. Ale pokud by vám po takové snídani kontrolovali krev na opiáty, byl by váš nález pozitivní. Podobný výsledek ukážou krevní testy i po konzumaci jahod: v tomto případě budete pozitivní na alkohol.

Slepičí polévka dokáže vyléčit nachlazení

Pravda. Samozřejmě vývar nemůže nahradit léky, ale nedávné výzkumy prokázaly, že nemocnému organismu velmi prospívá. Obsahuje totiž látky s protizánětlivými účinky a dokáže léčit bolesti v krku a zmírňovat zanesení dutin, stimuluje také tvorbu hlenu. Takže při nachlazení na to pamatujte a dopřejte si aspoň dva šálky silného slepičího vývaru denně.

Newtonovi spadlo na hlavu jablko, a tak vymyslel gravitační zákon

Mýtus. Příběh, jak slavnému vědci (1643 – 1727) spadlo na hlavu jablko a inspirovalo jej tak k objevu gravitace, je notoricky známý díky jediné zmínce v Newtonově životopise od Williama Stukeleyho. Nicméně padajícímu jablku či jablkům obecně přisuzoval Newton důležitou úlohu v tom, proč se začal zemskou přitažlivostí zabývat.

Austrálii objevil kapitán James Cook

Mýtus. Dávno před Cookem (1728 – 1779) ji objevili nizozemští mořeplavci, a to už v 17. století. Podle historických pramenů byl prvním mužem, který spatřil australské břehy, Holanďan Willem Janszoon, který v roce 1605 vyplul z přístavu Batavia (dnes Jakarta) na průzkumnou cestu podél jižního pobřeží Nové Guineje. Od roku 1616 se pak datují nizozemské výzkumy nového kontinentu, nazvaného tehdy Nové Holandsko.

Lze poznat, že člověk brzo zemře

Pravda. Skutečně existují symptomy, které upozorňují na blížící se konec. Nemusí se objevit u každého člověka a stejně tak se mohou objevit jen některé z nich. Umírající lidé vykazují mnohem větší míru úzkosti a bývají depresivnější než ostatní. Rány a zranění se přestávají hojit, ale zvětšuje se otok celého těla. Poznají to nejen lékaři nebo hrobníci. I sami staří lidé dokáží poznat, že jim už mnoho času nezbývá. Mívají tendenci dokončit věci a vyřešit problémy, které je trápily. Zdroj: tainy.net

Publikováno: 25. 04. 2011

Kategorie: Záhady | Stalo se

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Austrálie | Edison | gravitační zákon | James Cook | makový koláč | mýtus | opium | pravda | žárovka