Diagnóza misofonie: Lidé, kteří jsou alergičtí na otravné zvuky, jsou prý kreativnější
Otravují vás zvuky jako hlasité žvýkání, šustění bundy nebo kýchání? Této přecitlivělosti na zvukové projevy se odborně říká misofonie (v angličtině misophonie) a podle nových vědeckých zjištění jí trpí hlavně lidi s abnormálně vysokou kreativitou a inteligencí.
„Jedná se o mozkovou abnormalitu. Misofonie je stav, kdy člověk velmi negativně reaguje na specifické zvuky, které ostatní lidé skoro neregistrují. Může se jednat o cvaknutí propisky, hlasité žvýkání při stravování či obyčejné kýchnutí. Pakliže jsou vystavěny delší dobu těmto zvukům, může to v některých jedincích dokonce vzbuzovat agresivitu či touhu utéct od takového protějšku,“ uvádí vědci z Northwestern University pro web Science Direct.
„Není to jen nepříjemné. Někdy je pro mě ten zvuk tak otravný, že jen přemýšlím, jak se od něho co nejdále dostat pryč. V takový moment nedokážu ani racionálně uvažovat,“ uvedla Jessica Norman, jedna z účastnic testu.
Během své analýzy odborníci zkoumali několik jedinců s diagnostikovanou misofonií a také druhou skupinu lidí, kterým tyto zvuky nevadí, ba dokonce je téměř skoro nevnímají. Bylo zjištěno, že pacienti s misofonií mají zvýšenou aktivitu v části mozku, která má na starosti emoce. „Proto dovedou být daleko více vzteklejší a znechucení. Na druhou stranu byli zase mnohem více kreativnější a inteligentnější v zadaných úkolech,“ dodávají vědci.
Výzkum však neodhalil, zda se tyto projevy nesnášenlivosti některých zvuků dají zmírnit. Odhalili jen, že káva a alkohol reakci na nepříjemné zvuky zhoršují.
FOTO: tinnuochan.com
Publikováno: 08. 02. 2019
Kategorie: Medicína