Do roka bychom měli vytvořit účinný lék proti rakovině, tvrdí izraelští vědci

Izraelští vědci minulé pondělí pro The Jerusalem Post uvedli, že do jednoho roku budou mít kompletní a účinný lék proti rakovině. Zároveň dodávají, že léčba bude krátká levná a hlavně extrémně efektivní. A s minimálními vedlejšími účinky. Dle jejich slov nejde o fikci a doufají, že brzy bude globálně k dispozici.

Jejich zpráva ve světě vzbudila pozdvižení. Někteří odborníci jsou přesvědčení, že na sebe tímto tvrzením chtěli strhnout jen pozornost a získat granty pro svoje budoucí projekty. Menší tým vědců z Izraele si ale stojí za svým. „Věříme, že za rok nabídneme kompletní léčbu rakoviny,“ cituje magazín Forbes Dana Aridora z biofarmaceutické společnosti Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd.

Medikament pojmenovali MuTaTo (z anglického multi-target toxin, tedy toxin zaměřený na více cílů). A co stojí za údajným úspěchem nového léčiva? Izraelci hodlají používat kombinaci peptidů zacílených na rakovinu a toxinu, který specifickým způsobem zlikviduje rakovinové buňky. Protirakovinné léky jsou vytvořeny na technologii SoAP, která patří do skupiny metody fágového displeje. S tím vědci zavedli kódování DNA pro protein do bakteriofága, tedy viru, který infikuje bakterie. Bílkovina je pak zobrazena na povrchu fágu.

„Účinný lék na rakovinu? Samozřejmě všichni sdílíme toužebnou naději, že říkají pravdu. Bohužel si musíme uvědomit, že jejich teorie není prokázána,“ říká skepticky vedoucí lékař American Cancer Society Len Lichtenfeld. „Efektivně přenést léčbu z myši na člověka není vždy jednoduchá cesta a může se objevit řada problémů a rizik, které neumožní další vývoj.“ Jeho kritický článek si můžete přečíst na blogu American Cancer Society.

Nicméně podle dalších oslovených vědců, které magazín Forbes oslovil, hrají peptidová léčiva významnou roli v medicíně, a není tak vyloučeno, že dosažení vytouženého cíle, tedy účinného léku proti rakovině, může být opravdu blízko.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) Světové zdravotnické organizace (WHO) odhaduje, že celosvětově případů rakoviny loni vzrostlo na 18,1 milionu nových, z toho 9,6 milionu bylo smrtelných.

FOTO: Forbes

Publikováno: 04. 02. 2019

Kategorie: Medicína

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: American Cancer Society | doporučujeme | izraelští vědci | lék | medikament | peptidy | rakovina