Futurologická vize: Jak bude vypadat svět za 100 let?

Britská BBC se obrátila na čtenáře, aby se podělili o své představy, jak bude vypadat svět za sto let.  Pak požádala futurology Iana Pearsona a Patricka Tuckera, aby tyto prognózy okomentovali.

1) Poručíme větru, dešti…

Tato předpověď má podle obou vědců 80% šanci na uskutečnění. Už nyní dokážeme řízeně vyvolat déšť a díky výzkumu klimatu kvůli obavám z globálního oteplení dokážeme lépe modelovat mechanismy, které ovlivňují počasí. Metody "řízeného počasí" by se ale v každodenním životě hodně prodražily, budou se proto používat pouze v krizových případech.

2) Bude zavedena jednotná světová měna

Elektronický platební styk se stal běžnou součástí našeho života už teď a tento trend bude pokračovat i nadále. Je docela možné, že v polovině 21. století bude existovat několik fyzických regionálních měn plus globální elektronické peníze. Ke konci století pak budou k dispozici výhradně elektronické peníze. S touto vizí souhlasí Pearson, Tucker soudí, že národní měny zůstanou zachovány.

3) Na světě zůstanou pouze tři jazyky - angličtina, španělština a čínština

Mnohé jazyky procházejí nyní krizí a postupně vymírají. Jiné jazyky se potýkají s konkurencí cizích jazyků a s přejímáním slov. Není proto vyloučeno, že se za sto let tato vize naplní. [pullquote_right]V oceánech budou tisíce farem, které budou vyrábět potraviny v obrovském měřítku. Tato prognóza se podle obou futurologů splní na 100 %. [/pullquote_right]

4) Bude možný přenos myšlenek na dálku 

Ani o této předpovědi nemají vědci pochyby. Telepatie bude podle nich jednou z běžných forem fungování mozku. Vnímání myšlenek a jejich přenos na dálku budou v budoucnosti stejně samozřejmé jako ukládání myšlenek do počítačových sítí.

5) Díky genetickému výzkumu bude možné „vytvářet“ lidi s vysokým intelektem, kteří budou nesmrtelní

Této prognóze dávají oba učenci 90% naději na úspěch. Hranice lidské mysli se díky biotechnologii a umělé inteligenci rozšíří. Mysl bude do značné míry schopna překonat smrt. Oba futurologové se zabývali i dalšími tématy (Antarktida získá status chráněné oblasti, poškozené buňky v lidském těle budou opravovat nanoroboti, lidé budou ovládat termojadernou fúzi a používat výtah do vesmíru aj.). Jak to všechno ve skutečnosti dopadne, se dozvíme až za sto let… Zdroj: kp.ru