Jak velcí jsou inteligentní mimozemšťané?
Pokud se někdy zamýšlíme nad tím, jak by mohli vypadat inteligentní mimozemšťané, představujeme si je nejčastěji jako humanoidní bytosti. Vzhledem k enormnímu množství různých planet a prostředí, která se na nich vyskytují, je ale vysoce pravděpodobné, že ve skutečnosti by byli tak odlišní, že bychom je ani nepoznali. Kosmolog Fergus Simpson z univerzity v Barceloně tuto myšlenku rozvinul ještě dál a domnívá se, že by byli také nejspíš o hodně větší než lidé a mohli by vážit až 300 kg. Předpokládá totiž, že živé organismy na jiných planetách se řídí stejnými zákony zachování energie, jaké působí na Zemi.
Obecně se soudí, že exoplanety zemského typu mají nejlepší podmínky pro hledání života mimo sluneční soustavu. Velké živé bytosti potřebují více zdrojů a energie, a proto se vyskytují méně často. I z tohoto důvodu na Zemi žije víc mravenců než velryb nebo slonů.
Simpson podle vlastního matematického modelu zjistil, že existuje minimální velikost, kterou musí mít inteligentní forma života. A lidský druh je podle něj na spodní části této stupnice. Jenže jeho teorie nepracuje s gravitací planet, která by také ovlivnila velikost, výšku i váhu jejích obyvatel. Na to upozornil jeho kolega Duncan Forgan z univerzity St. Andrews. Planeta se silným gravitačním polem může být domovem pro menší inteligentní tvory, zatímco maličké těleso se slabou gravitací mohou obývat extrémně velké bytosti.
Šéf projektu SETI Seth Shostak považuje Simpsonovu myšlenku za zajímavou, ale vzhledem k nedostatku konkrétních dat je také dost skeptický. Simpsonovi vytýká mimo jiné i to, že jeho model pracuje pouze s naší planetou, v jejímž případě nejsou velcí tvorové zárukou vědecko-technického pokroku. Lidé jsou podle Shostaka rozumní proto, že chodí vzpřímeně a ne proto, že by byli nějak mimořádně hmotní. „Lední medvědi jsou také velcí, ale nepíší krásnou literaturu a nebudují vysílače - zjevně i proto, že chodí po čtyřech,“ řekl Shostak.
Zdroj: News Week
Publikováno: 11. 04. 2015
Kategorie: Objevy