Koronavirus (COVID-19): Čína oficiálně obvinila USA!

Peking - Čína prosazuje novou teorii o původu koronaviru. Je to americká nemoc, kterou mohli do Číny zanést členové vojska USA, kteří navštívili Wu-Han v říjnu 2019. Není zde žádný důkaz, který by toto potvrzoval. Tento postoj byl schválen čínským ministrem zahraničních věcí, jehož mluvčí obvinil americké představitelé z toho, že se nevyjadřují jasně k tomu, co o nemoci ví.

Toto záměrné šíření nepodložené konspirační teorie, které se začalo znovu šířít na čínském přísně kontrolovaném internetu v pátek zdůrazňuje zhoršení vztahu těchto dvou států, které je podníceno instinktivně představiteli obou stran.

Oficiální vyjádření ministerstva v Číně

Zhao Lijian, mluvčí ministerstva, který využil platformy, která je v Číně blokována, aby prosadil agresivní a radikální diplomatickou strategii, toto naznačoval ve svých příspěvcích na Twitteru. Záměrem tohoto rozsévání zmatku, nebo alespoň nejistoty doma a v zahraničí, je pravděpodobně odvrácení pozornosti od špatných kroků Číny, které byly učiněny v prvních týdnech epidemie.

Příspěvky Z.Lijiana se zdály být ostrou odpovědí na podobně nepodložené teorie o počátcích epidemie, které se šíří v USA. Tamější vysocí představitelé nazývají tuto epidemii "Wuhanským virem“ a nejméně jeden senátor naznačil, že epidemie začala kvůli nedostatku čínských biologických zbraní.

"Konspirační teorie jsou vnímány jako celosvětová soupeření nad příběhem této krize" říká Julian B.Gewirtz, vědec ve Weatherhead centru pro mezinárodní vztahy na Harvardu.

Mr. Gewirtz, který nedávno publikoval pojednání o tom, jak Čína zvládá epidemii AIDS, po podobné dezinformační kampani dodal, že se zdá, že několik čínských představitelů chodilo do "školy diplomacie Donalda J.Trumpa". Tento malý tým čínských představitelů si pravděpodobně neuvědomuje, že vnucování konspiračních teorií je pro Čínu předem odepsané v momentě, kdy se chce, aby se na něj pohlíželo jako na něco, co pozitivně přispívá po celém světě.

COVID-19 a deziformace

Proudění dezinformací není novou taktikou tohoto státu vedeného komunistickou stranou. USA, zejména, jsou často obalem snah čínské propagandy. Minulý rok, Peking otevřeně obvinil americkou vládu z podporování veřejných protestů v Hong Kongu, aby se oslabila vláda strany. Stará taktika byla zesílena útočnější veřejnou diplomacií a novým přijetím platformy sociálních médií, která je v Číně zablokována, aby se zpráva rozšířila do zahraničí.

Victor Shih, docent na kalifornské univerzitě v San Diegu, který studuje čínskou politiku, řekl, že zatímco byla tato kampaň velmi pravděpodobně pokusem o rozptýlení a odvrácení viny, více znepokojující možnost byla, že si představitelé tuto myšlenku vymysleli a přemluvili nejvyšší vůdce, aby jim uvěřili.

Pokud vedení opravdu věří v zavinění americké vlády" upozornil, může se chovat způsobem, který dramaticky zhorší tento bilaterální vztah.

Čínský vůdce, Xi Jinping, čelí ostré kritice týkající se počátečního vládního zvládání epidemie, dokonce doma. Hněv veřejnosti vzrostl v únoru, kdy zemřel lékař, který byl potrestán za to, že upozornil své kolegy na koronavirus, což přimělo cenzury ke zvýšení úsilí v potlačení kritiky veřejnosti. Čínští představitelé opakovaně naléhalo na představitelé ve svých zemích, aby nepolitizovali, co je veřejný zdravotní stav nouze. Zejména konzervativci v USA se chopili významově zabarvených výrazů, které bylo kritizovány za stigmatozování Číňanů. Ministr zahraničí, Miko Pompeo, mluvil o "wuhanském viru", zatímco poslanec Kevin McCarthy, kalifornský republikán, to nazval "čínský koronavirus".

Jako odpověď zvýšili čínští představitelé a státní média svoji kritiku vyjádření amerických představitelů. Pouze pár dnů před nejnovějším příspvkem pana Zhao, publikovala agentura Xinhua news komentář kritizující "washingtonovská jedovatá koronavirová politika" a varování, že šíření zvěstí jednoduše podporuje "strach, rozpor a nenávist."

Jejich nebezpečně nezodpovědné vyjádření mají zcela opačný účinek v této době, která vyžaduje soudržnost a spolupráci," komentář, napsaný Gao Wenchem, říká, "a mohla by víc hrozivější než virus samotný."

Důkazy šíření koronaviru

Podle všech důkazů se koronavirus objevil v čínském Wuhanu ke konci prosince. Vědci ještě neodhalili „pacienta nula“ nebo přesný zdroj viru, i když to předběžné studie spojily s netopýřím virem, který prošel dalším savcem předtím, než infikoval lidi. Vysoký představitel čínského Národního zdravotního výboru, Liang Wannian, řekl na brífinku v Pekingu minulý měsíc, že pravděpodobný hostitel byl luskoun, ohrožený druh, který je nelegálně prodáván skoro výhradně do Číny pro své maso a šupiny, které jsou velmi oceňované ve výrobě v tradiční medicíně.


První shluk pacientů byl oznámen na velkoobchodním trhu mořských plodů Huanan a studie od té doby tvrdí, že tam virus mohl zanést již někdo infikovaný. Wuhan a okolní provincie Hubei tvoří ohromné množství případů a úmrtí, takže není jiný vědecký důvod k tomu, aby se věřilo, že se virus vynořil odjinud. Tvrzení p.Zhao začíná odkazem na video ředitele amerických center kontrol a prevence nemocí, Roberta R.Redfielda, navrhující, že některá chřipková úmrtí mohla být zapříčiněna koronavirem COVID-19.

"Kdy začal pacient nula v USA?"napsal p.Zhao na Twitter, nejdříve v angličtině a odděleně v čínštině. "Kolik lidí je nakažených? Jak se jmenují ty nemocnice? Ten, kdo přinesl epidemii do Wuhanu, mohlo být americké vojsko. Bud’te jasní! Publikujte svá data! USA nám dluží vysvětlení."

Zhao pravděpodobně odkazuje na světové vojenské hry, které se konaly ve Wuhanu v řijnu. Pentagon poslal 17 týmů s více než 280 sportovci a dalšími členy personálu na tuto událost dlouho před jakýmkoliv ohlášení vypuknutí. Pentagon měl potvrzené případy v Jižní Koreji a Itálii a sbírá síly na vynoření se, ale žádné případy nebyly spojeny s americkými členy z října.

Zhaovy poznámky o COVID-19 byly rozšířeny na čínském nejvýznačnějším sociálním médiu Weibo. Do pozdního pátečního odpoledne byl tento příspěvek zobrazen více než 160 milionkrát, spolu se snímky obrazovky původního příspěvku na Twitteru. Ministerstvo zahraničí USA předvolalo čínského velvyslance v pátek, aby protestoval proti komentářům p.Zhao, řekli úředníci z Trump administration.

V pátek na pravidelném brífinku Ministerstva zahraničních věcí další mluvčí, Geng Shuang, obešel tři otázky na to, jestli názor p. Zhao politizoval krizy a odrážel oficiální čínskou politiku. On však místo toho poukázal na tvrzení řečena americkými představiteli a zákonodárci, která "očerňují a napadají" Čínu. "Silně tomuto oponujeme," řekl. Ve skutečnosti, mezinárodní společenství zahrnující doma USA, mají různé názory na zdroj koronaviru COVID-19. Co říkám poslední dny je to, že čínská strana vždy věřila, že toto je vědecké téma a vyžaduje vědecké a profesionální názory.

Poté co byli američtí představitelé kritizováni za politizování pandemie, čínští představitelé a zpravodajské služby předložili ničím nepodložené teorie, že Spojené státy americké byly zdrojem viru.

Publikováno: 15. 03. 2020

Kategorie: Medicína