Kuriózní vánoční zvyky ve světě

Krájení jablíčka, házení střevícem, lití olova – tyhle vánoční tradice se dodržují v českých domácnostech. Ostatním národům mohou připadat kuriózní, například Američané kroutí hlavami nad házením střevícem. Ovšem i ve světě mají nejrůznější vánoční zvyky, které přijdou bizarní zase nám.

Španělsko

Velmi podivné vánoční zvyky dodržují ve Španělsku. Umíte si představit, že byste několik týdnů "krmili" poleno, aby se nakonec "vykakalo"? Španělské děti se takhle celý prosinec starají o polínko zvané Caga Tió, které má namalovaný obličej a sedí pod plachetkou - to vše pro to, aby se na Štědrý den polínko mohlo "vykakat". Polínko je duté a rodiče ho předtím naplní sladkostmi. Jako poslední z něj musí vypadnout slaneček nebo česnek, aby děti věděly, že se Caga Tió už vyprázdnilo. I další, tentokrát katalánská vánoční tradice je spojena s vyměšováním. Ve zdejších betlémech sedí v rohu chléva kakající postavička zvaná Caganer. Tradice, která pochází z 18. století, symbolizuje nezbytnost zúrodňovat půdu, aby příští rok dávala sklizeň. Kakající mužíčci se v posledních letech těší velké popularitě, zejména proto, že jim jejich výrobci propůjčují podobu mocných tohoto světa, například amerického prezidenta Baracka Obamy, papeže Benedikta XVI., německé  kancléřky Angely Merkelové nebo ruského premiéra Vladimira Putina. [two_third]

USA

Jak známo, americký Santa Claus se do domů dostává komínem. Jenže jak má nadělit dárky dětem, které bydlí v domech či bytech bez krbu? Jedna newyorská televizní stanice proto o Vánocích vysílá 24 hodin denně záběr na oheň v krbu. Tato televizní tradice existuje od roku 1966, a děti se tak mohou těšit z dárků, i když jejich dům neoplývá vhodnou přístupovou cestou pro Santu.

Norsko

Podle norské legendy na Štědrý večer vycházejí zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Proto musí být všechna košťata v domě pečlivě schovaná. Muži zase střílejí z brokovnice, aby zahnali zlé duchy.

Venezuela

V Caracasu chodí věřící časně zrána do kostela. Chodí? Kdepak, ve dnech od 16. do 24. prosince do něj jezdí na bruslích. Do osmi hodin jsou proto uzavřené některé cesty, aby byla jízda bezpečnější.

Havajské ostrovy

Tady prý existuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Domorodé jméno této ryby je humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a. [/two_third] [one_third_last]

Ukrajina

[dropcap]C[/dropcap]htěli byste mít na stromečku pavučiny a pavouky? Nejspíš ne. Ale na Ukrajině věří, že najít na Štědrý den ráno pavouka znamená velké štěstí, a tak někteří na stromečky věší umělé pavučiny a pavoučky. Jsou i tací, kteří dokonce úmyslně několik dní před Štědrým dnem vypouštějí na stromek živé pavouky, aby tam vybudovali pavučiny skutečné. [/one_third_last]

Grónsko

U nás máme kapra a bramborový salát, v Grónsku je vánoční pochoutkou kiviak. Je to syrové maso z alky, které se nechává několik měsíců "dozrát" pod kamenem zabalené do tulení kůže. K oblíbeným jídlům patří také mattak, což je velrybí kůže s vrstvou tuku. Dobrou chuť.