Lidstvo v ohrožení - roboti útočí!

Naučili jsme je pohybovat se, plnit naše úkoly a v neposlední řadě také mluvit. Přesto stále ještě věříme tomu, že je dokážeme bezpečně ovládat. Považujeme je za trochu komické ztělesnění našich sci-fi snů, za roztomile nemotorné kyborgy, kteří budou nám, mocným lidem, sloužit do posledního šroubku. Možná se ale dočkáme úplně jiného konce téhle technické pohádky. Vědci z australské University of Queensland teď pyšně oznámili světu, jak chytré roboty sestrojili a vychovali. V rámci výzkumného programu Lingodroid se po univerzitě prohánějí přístroje, které na sebe mluví svou vlastní řečí. Prý jim nic jiného nezbývá. Vědci je sice naučili mluvit „po lidsku“, jenže roboti jsou zbytečně zahlceni složitostmi běžných jazyků. Zároveň ale dosáhli tak vysoké robotické inteligence, že spolu potřebují komunikovat. A když angličtina přestala robotům vyhovovat, vyřešili problém po svém. A chápaví konstruktéři vyhověli jejich prosbám a „dovolili“ jim rozhovořit se „robotštinou“. Jsou genialitou svých „dětí“ nadšeni a vidí v jejich duševním růstu jen samá pozitiva.

Kámo, makej do sekce „pize“

A na čem se nemohly chytré stroje vlastně domluvit? Například si nebyly schopny sdělit, kde se zrovna nacházejí. Když robot „Iks“ hledal svého kamaráda „Ypsilona“, zkoušel na něj mluvit naprogramovanou angličtinou. Naprogramovaná a syntakticky složitá angličtina ale pro ně byla tak matoucí, že se nedokázali najít. Už je jim ale hej, protože teď jeden robot řekne, že se nachází v sektoru „reya“ a kolega, který zrovna pobývá v sektoru „pize“, hned ví, kam se vydat. Výzkumnou laboratoří tak vesele přejíždějí blikající a pípající stroje a domlouvají si podvečerní rande.

Vzpoura strojů na spadnutí

Ještě pořád mají vědci vše pod kontrolou. Ještě mohou roboty vypnout, nebo je naprogramovat tak, aby se učili zase chvíli něčemu jinému. Ale propast do neznáma už je otevřena... Uskutečnění katastrofické vize o tom, jak se roboti mezi sebou mohou bez větších problémů domlouvat, například na vzpouře proti svým stvořitelům, je nadohled. Lidem se totiž klidně může stát, že robotům přestanou nakonec rozumět, protože jejich řeč bude pro nás příliš jednoduchá. Asi nám tedy nezbývá vytáhnout z knihovny slavnou knihu Isaaka Asimova Já robot, která se nejspíš přesune z kategorie sci-fi do šuplíčku: Užitečné příručky pro každého.

Publikováno: 26. 05. 2011

Kategorie: Věda a technika | Technologie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: android | já robot | lidstvo | Lingodroid | nebezpečí | robot | roboti | umělá inteligence | útok