Nejkurióznější daně aneb Co všechno může státní kasa zpoplatnit

Zadlužený český stát tahá z našich kapes pořád víc a víc peněz. Vláda ale nemá představu, jaké další daně by nám mohla ještě napařit. Přitom by stačilo, kdyby se její představitelé podívali do minulosti a nechali se inspirovat daněmi, které tehdejší zákonodárci mysleli smrtelně vážně. Co takhle třeba zdanit moč? Nebo pánům plnovousy?

Daň z moči

S tímhle „geniálním“ nápadem přišel císař Vespasián, který vládl v antickém Římě v letech 69 až 79 n. l. Vedl ho k tomu poměrně pragmatický důvod. Metropole si nevěděla rady, co s „tekutým odpadem“, který vylučoval milion jejích obyvatel.  Město si poměrně zakládalo na čistotě a fungovalo v něm velké množství veřejných toalet – ne všechny ale byly napojeny na kanalizaci. V mnoha těchto zařízeních se moč shromažďovala ve spodních nádržích, takže vždy po několika dnech nastal problém, co s ní. Právě Vespasián přišel s myšlenkou, že město najme uklízeče, kteří budou moč vybírat a dodávat ji provozům, které ji potřebují (například koželuhům). A právě těmto odběratelům napařil Vespasián zmíněnou „daň z moči“.

Daň z plnovousu

Když Petr Veliký usedl na trůn (moc převzal fakticky v roce 1689 a vládl až do své smrti v roce 1725), rozhodl se ze zaostalého Ruska udělat moderní evropskou velmoc. S jeho plány ale nekorespondoval vzhled většiny mužské populace v zemi. Muži nosili nevzhledný a neudržovaný plnovous, který byl v západní Evropě „out“. Petr proto vydal nařízení, že vousy musí pryč. Po ulicích dokonce chodily hlídky, které kontrolovaly, zda ho muži dodržují. Běda, jakmile načapaly někoho zarostlého, bez milosti ho popadly a násilím mu jeho ozdobu oholily. Po čase ale carovi došlo, že by nebylo od věci, kdyby ti, co nařízení odmítnou dodržovat, za své vousy platili. A kuriózní daň byla na světě!

Daň z tloušťky

Obezita neboli epidemie třetího tisíciletí zachvátila doslova celý svět. Jen v Česku postihuje 21 % mužů a 31 % žen. Přičteme-li k tomu ještě populaci s nadváhou, vychází, že s kily navíc u nás bojuje 72 % mužů a 68 % žen. O tom, jak vypadají Američané, se snad radši nebudeme ani zmiňovat. Současný vývoj ale dělá vrásky na čele Japoncům. Rozhodli se proto pro radikální řešení. Všem občanům ve věku od 40 let se povinně měří obvod pasu. Pokud je větší než 80 cm, dostanou „tlouštíci“ letáky s radami, jak se špeky bojovat. Po několika měsících se musí dostavit na povinné přeměření. V případě, že se „pneumatika“ nezmenšila, dostávají pokutu od státu. Zdroj: cracked.com

Publikováno: 16. 04. 2011

Kategorie: Kuriozity

Autor: josefina.hahnova

Tagy: daň z tloušťky | daně | kuriozity | moc | vláda | zákon