Nová naděje pro lidi s vysokým cholesterolem

Hladinu cholesterolu ovlivňuje ve skutečnosti hormon, který ovládá náš pocit hladu. Zjistili to američtí vědci, jejichž výzkum by mohl znamenat významný posun v léčbě. Jak známo, vysoké množství „špatného tuku“ může vést k infarktu a mozkové mrtvici. Vědci objevili, že na výši cholesterolu se podílí hormon ghrelin, který se vytváří v hypothalamu. Ten mimo jiné řídí pocity hladu, žízně, reguluje tělesnou teplotu a podílí se na ovládání emocí a sexuální aktivitě.
Pokusné myši s vyšším množstvím ghrelinu měly nejen větší chuť k jídlu a nabíraly na váze, zároveň se v jejich krvi významně zvýšilo množství „špatného“ cholesterolu.
Miliony dospělých na celém světě užívají pravidelně statiny na odbourání cholesterolu, aby se u nich snížilo riziko infarktu myokardu. Tyto léky mají ale velmi nepříznivé vedlejší účinky: mohou způsobit mimo jiné dysfunkci jater nebo selhání ledvin, jejich důsledkem bývá také svalová slabost či oční zákal. Nová zjištění dávají naději všem nemocným. Konečně by se k nim mohly dostat léky, které budou mnohem bezpečnější a účinnější. „Dlouho jsme mysleli, že cholesterol se syntetizuje v játrech, ale teď máme potvrzeno, že jeho množství ovlivňuje také neurocirkulace v centrální nervové soustavě,“ citoval vedoucího výzkumu prof. Matthiase Tschopa z Univerzity v Cincinnati server Mail Online.

Publikováno: 14. 02. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Medicína

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: hypothalam | nadváha | problémy s hormony | vysoký cholesterol