Podle „nosa poznáš kosa“

Zdá se, že tohle staré lidové a jadrné úsloví má nejspíš pravdu. Je o tom aspoň přesvědčen profesor Abraham Tamir z izraelské Univerzity Bena Guriona. V minulých měsících nedělal nic jiného, než že navštěvoval nákupní centra v Evropě a v Izraeli a fotil si tam stovky lidí. Nešlo o žádné obtěžování, sbíral fotografický materiál ke své studii lidských nosů. Pak si vybral 1300 studijních vzorků a na základě jejich rozboru stanovil 14 typů zmiňované části obličeje. A hned k nim také přidal charakteristiky povah. Podle Tamira je nejčastějším nosíkem ten, který on nazývá silný a smyslný. Takový najdeme třeba u manžela britské královny Alžběty, tedy u prince Filipa. Vyskytuje se zvláště u mužů a podle pana profesora je znakem dobrácké a velkorysé povahy. Kdo ovšem něco málo tuší o tom, co se královnin manžel za svůj dlouhý život navyváděl, upřímně se zasměje. Zkuste ale napsat něco špatného a manželovi nejvlivnější obyvatelky Británie.

Orlí zoban věští podnikatelského ducha

U žen je zase poměrně častý nos, který Tamir nazývá „božský“. Je něžný a přitom nepřehlédnutelný a má ho třeba půvabná herečka Carey Mulligan. Od takového člověka můžeme očekávat příjemnou povahu, která vyzařuje už z jeho obličeje. Dobrá zpráva je, že mezi námi chodí až 13 % takových krasavic a krasavců. Kolem 9 % lidí vlastní „románský“ nos (třeba herec Tom Cruise). Jedná se prý o inteligentní, odvážné a velmi ambiciozní jedince. Majitelů „orlích zobanů“ (Harry Potter respektive Daniel Radcliffe) je v naší populaci přibližně stejně. Jejich nos je typický pro duše neustále chladně kalkulující s velmi vyvinutým podnikatelským instinktem.

Na všechny se nedostalo

Asi 5 % z nás má nos tupý: z celebrit se jím pyšní fotbalista Wayne Rooney. Překvapivě právě tento tvar považuje řada žen za atraktivní, ale pozor, milé dámy: „tuponosatci“ jsou nejspíš nevyzrálé bytosti, kterým chybí duševní nápaditost a někdy bývají slabší i fyzicky. Další slavný fotbalista, Cese Fabregas (kapitán londýnského Arsenalu), má nos zvaný „řecký“. Podobných "nosatců" můžete potkat kolem 3 procent. Jedná se klasicky krásné proporce, kterým dámy nikdy neodolají. Zmiňovaná studie se teď těší u široké veřejnosti velké popularitě, nikoli však mezi Tamirovými kolegy. Například Simon Withey z Britské asociace estetické a plastické chirurgie je znechucen tím, že izraelský profesor zcela pominul krásné nosy, jež zdobí vévodkyni Kate (manželku prince Williama) nebo herečku Angelinu Jolie. Podle něj jsou právě ony symbolem něžných ozdob ženské tváře a na takové prý letí pánové nejvíce. Jak vidno, hádat se lze ve vědeckém světě i o takovýchto „důležitých“ věcech...