Pověry jsou staré jako lidstvo samo

Když potkáte kominíka, budete mít štěstí. A pozor, abyste nepřevrhli slánku, to byste měli smůlu… Jak je možné, že ještě v 21. století věříme v jevy, které jsou v rozporu s racionálním myšlením? Bude to zřejmě tím, že každý z nás je občas postaven před problém, který nemá jednoznačné pozitivní řešení. A tak se domníváme, že  obavu můžeme zahnat „předepsaným“ činem, jako je klepání na dřevo, nebo že budeme mít štěstí, když potkáme kominíka. K pověrčivosti jsme podle odborníků náchylní z podstaty. Zastavme se u některých pověr. Většina z nás věří v magickou moc čísel. Například sedmička je šťastné číslo, třináctka nosí smůlu. Jde o prastarou pověru - už za Pythagorových časů se tvrdilo, že čísla od jedničky do třináctky v sobě nesou buď pozitivní, nebo negativní energii. Pověra o šťastné sedmičce a smolné třináctce tedy sahá až do antického Řecka.

Racionální vysvětlení

Nejvíc pověr se pojí s mezními událostmi lidského života, jako je těhotenství (viz níže) nebo sňatek: Pokud budete mít svatbu v květnu, jeden z páru do roka zemře. Tahle pověra má racionální jádro. Když novomanželé v květnu počali dítě, narodilo se v únoru nebo v březnu. V těchto měsících byli lidé hodně oslabení, protože většina zásob na zimu už byla pryč a bývalo běžné, že vyčerpaná matka po porodu zemřela. Smůlu nosí, když žena o svém těhotenství informuje okolí příliš brzy. V tomto případě totiž hrozí, že by mohla potratit. Ačkoli je tato pověra úzce spojena s uřknutím (někdo nepřející by se mohl postarat o to, aby okamžitě potratila), udržuje se dodnes. Potrat v prvním trimestru přitom není zas až tak výjimečný.
S těhotenstvím je dodnes spojena i další pověra - budoucí matky si nesmí stříhat vlasy. Tím totiž zkracují život budoucího dítěte. Lékaři si samozřejmě klepou na čelo a poukazují na to, že stříhání vlasů nemá na vývoj dítěte v děloze vůbec žádný vliv. Jenže vysvětlete to nějaké "těhulce".
Jednou z hojně rozšířených pověr je, že rozsypaná sůl přináší smůlu. Hrozící pohromu můžete odvrátit, když seberete špetku soli a hodíte ji přes levé rameno. Musíte to ale udělat třikrát… Brát sůl na dluh také přináší smůlu. A proč je právě sůl předmětem pověr? V dávných dobách byla sůl vysoce ceněnou surovinou, která byla pro běžné lidi prakticky nedostupná. Proto se s ní tehdy zacházelo s pověrčivou úctou; ta ovšem přetrvala do dnešních dnů. Zdroj: tainy.net.

Publikováno: 02. 03. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Záhady | Stalo se

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: lidstvo | mýty | pověrčivost | pověry | původ | smůla