Pozemský život se zřejmě zrodil na Marsu
Ve srovnání se Zemí měl Mars mnohem vhodnější podmínky vznik života. Vědci, kteří modelovali klima pravěké Země, zjistili, že naše planeta byla čistě „vodní svět“. „Jenže molekuly, jež jsou nositelkami genetické informace (RNA), jsou v ryze vodním prostředí chemicky nestabilní a jako takové nejsou schopné biologické evoluce,“ tvrdí biochemik a šéf správní rady americké Nadace pro aplikovanou molekulární evoluci Steven Benner a dodává: „Zatímco na Zemi tehdy nebylo jediné suché místo, na sousedním Marsu ano.“
Život na rudé planetě se musel vyvinout mnohem rychleji než na Zemi, protože Mars je menší a jeho povrch nebyl vystaven takovým tak intenzivním nárazům kosmických objektů jako naše planeta (jeden z nich vedl například ke vzniku Měsíce). Vědci také zjistili, že v minulosti bylo v atmosféře Marsu stejné množství kyslíku jako v pozemské (o čemž svědčí rudé zbarvení planety), a proto se tu život nejspíš vyvinul.
Bennerův názor potvrzuje i ruský geolog, profesor Alexandr Portnov: „Povrch Marsu je pokryt oxidy železa. Na Zemi jsou tyto typy půdy také docela běžné – vytvářejí se v podmínkách teplého klimatu, dostatku vody a volného kyslíku v atmosféře. Kameny, které z Marsu dopadají na Zemi, mohly na naši planetu dopravit i první živé organické molekuly. Tuto teorii ale musíme prověřit v praxi. Bude třeba důkladně prozkoumat geologické vrstvy Marsu, staré 4 miliardy let, které se na rudé planetě zachovaly v neporušeném stavu,“ říká Portnov.
Zdroj: topnews.ru
Publikováno: 18. 03. 2012
Kategorie: Objevy