S UFO se teď roztrhl pytel
Organizace MUFON, která se zabývá informacemi o neidentifikovatelných létajících objektech, uvádí, že letošní léto bylo na tyto podivné nebeské úkazy mimořádně štědré. Jsme tedy v hledáčku mimozemských civilizací? Anebo měli lidé během okurkové sezóny víc času zabývat se neobvyklými jevy na obloze?
Nad městskými aglomeracemi sleduje UFO pokaždé větší počet svědků. Každopádně ať už jde o letadlo, kometu, Venuši nebo skutečně něco neidentifikovatelného, jejich výpovědi se většinou neshodují. Neboli o jednom jediném UFO může existovat i stovka různých svědectví. Záleží na tom, z jakého úhlu ho konkrétní pozorovatel sledoval. Létající objekty jsou navíc většinou tak vysoko, že na snímcích či videích nejsou patrné detaily.
Jsou tu i psychologické a sociální aspekty. O UFO často informují média, lidé o nich čtou nebo je vidí v televizi, a nejrůznější zkazky se pak šíří od jednoho ke druhému. Výzkumy navíc prokázaly, že když někomu řeknete, co má hledat, obvykle to „najde“, ať už daná věc existuje nebo ne. „Nejen zprávy v médiích, ale i filmy s mimozemskou tematikou, jako je Apollo 18 nebo Paul, zvyšují zájem o UFO,“ říká ředitel MUFONu Clift Clifford. „Lidé se pak dívají hodně na oblohu, aby také něco objevili, a běžná světla, kterých si předtím nevšimli, považují za něco mimořádného.“
Je tedy možné, že UFO nejsou k vidění nějak zvlášť často, ale spíš je dnes častěji dokážeme zaregistrovat. To samé se děje třeba i v medicíně. Když se ve větší míře informuje o nějaké nemoci, nemusí to znamenat, že v danou chvíli došlo k nárůstu případů. Odráží to jen vyšší informovanost veřejnosti.
A proč jsou UFO k vidění častěji během léta? Pravděpodobně proto, že trávíme víc času venku, a to včetně večerů a nocí, takže máme víc příležitostí zahlédnout na nebi něco zvláštního.
Zdroj: msnbc.com