Senzační objev v brazilském pralese. Mohou za něj prasata!
Prasátka jsou nejen chutnou potravinou pro velkou část lidstva, ale ukazuje se, že mohou pomáhat i při objevování dosud netušených pokladů. Rovnou ovšem dodejme, že v tomto případě se jedná o poklady nikoliv hmotné, nýbrž o ty historické.
Na brazilské náhorní plošině Cerrado (ta zabírá skoro pětinu celkové rozlohy Brazílie) se v současnosti pohybuje přírodovědná expedice, která sleduje zdejší ohrožené živočišné druhy. A právě přírodovědci při sledování prasat pekari učinili senzační objev, kterým velmi potěšili kolegy z jiných oborů. Prasata dovedla vědce až do jeskyně, kde našli doposud „utajené“ jeskynní malby staré přibližně 10 tisíc let.
Kdo je autorem unikátních kreseb, zatím nevíme. Můžeme pochopitelně předpokládat, že se jedná o předky dnešních indiánů obývajících jihoamerické pralesní oblasti, protože ti už tu v době vzniku pravěké galerie žili. Její výzkum ostatně teprve začal a první zprávy hovoří hlavně o tom, co je na skalních stěnách k vidění. Vedle ptáků, obojživelníků nebo pásovců se tu nacházejí rovněž geometrické ornamenty a jednoduché lidské postavy.
Z čeho mají ale přírodovědci velkou radost, je fakt, že teď se i archeologové a antropologové přidají k jejich snahám zajistit přírodě na plošině Cerrado maximální ochranu. Žijí zde totiž desítky velmi ohrožených živočichů a brazilská vláda o zvýšení ochrany zatím nechce moc slyšet: mimo jiné proto, že tento region bohatý na vodní zdroje je dodavatelem 90 procent elektrické energie pro celou Brazílii, která má v současnosti kolem 201 milionů obyvatel a je pátou nejlidnatější zemí světa.
Zdroj: DailyMail
Publikováno: 13. 11. 2013
Kategorie: Objevy | Zajímavosti