Slova mohou opravdu bolet

"To, co mi řekl/a, mě zabolelo," - tato slova říkáme nebo slýcháme docela často. Nyní se ale zjistilo, že nejde o obrazné vyjádření, ale o přesný popis reality. Nové výzkumy totiž prokázaly, že centra bolesti v mozku se při vyslovení slov spojených s nepříjemnými prožitky skutečně aktivují. Informaci přinesl server tainy.net.

Když lidé slyší nebo čtou slova typu "mučit", "trýznit" nebo "trestat", okamžitě zareaguje ta část mozku, ve které se uchovávají naše vzpomínky na prožitou bolest. Psychologové z Univerzity F. Schillera v německé Jeně požádali 16 lidí, aby si přečetli slova spojená s bolestí a představovali si k nim odpovídající situace.

Ve druhé etapě pokusu jim předložili hlavolamy, aby odvedli jejich pozornost od slov. V obou případech snímal mozkovou aktivitu pokusných osob skener.

Dr. Thomas Weiss v interview pro magazín LiveScience potvrdil, že v reakci na slova spojená s bolestí se v mozku aktivovala centra bolesti. Neboli stačí pouhá představa či očekávání bolesti, aby nám bylo nepříjemně. Výsledky obou částí pokusu byly stejné, což znamená, že odvádění pozornosti od slov nemělo na účastníky žádný vliv. Pokusná skupina sice nebyla početná, přesto podle vědců tvoří reprezentativní vzorek.

V centrech bolesti v mozku se uchovávají naše zkušenosti s bolestivými prožitky. Slouží jako varovné signály před podobnými situacemi, ke kterým může dojít v budoucnu.

Vědci také zjistili, že slova s negativním významem, jako "odporný", "hrozný" nebo "strašidelný", která s bolestí nemají žádnou spojitost, v mozku odpovídající centra neaktivují. Ani čtení zcela neutrálních nebo naopak pochvalných slov nemá na mozek takový vliv jako slova spojená s bolestí.

Publikováno: 23. 02. 2011

Kategorie: Medicína | Zajímavosti

Autor: josefina.hahnova

Tagy: bolest | centrum bolesti | mozek | reakce | slova | výzkum