Studie: Google a internet všeobecně nás dělají lenivějšími
Myslíte si, že denní surfování po internetu na vás nemá žádný vliv? Podle nové studie tomu tak není! Časté používání internetových vyhledávačů může mít negativní vliv na to, jakým způsobem si náš mozek ukládá informace.
Nový výzkum vedený profesorkou z Kolumbijské univerzity Betsy Sparrowovou zjistil, že díky internetu jsme líní si pamatovat věci jako dřív. Zkrátka, odmítáme si pamatovat množství informací, které máme na dosah ruky. Přesněji řečeno, naše mysl pracuje konceptem – nemusím vědět vše, postačí, když vím, kdo ví.
„Pamatujeme si méně samostatných informací, ale víc míst, kde potřebné informace můžeme najít," uvedla dále autorka projektu. Podle ní se nám daří spíše zapamatovat věci, o nichž si myslíme, že je na internetu nenajdeme.
Díky internetovým vyhledávačům a webovým stránkám typu Wikipedia, kde se v případě potřeby dají nalézt jakákoliv data a informace, náš mozek postupně stagnuje. Je to proto, že nemá potřebu uchovávat informace, jelikož ví, že se k nim dostane kdykoli.
Podle profesorky Sparrowové může internet do budoucna změnit způsoby výuky a učení ve všech oblastech. Jak sama uvádí, tento proces ve změně v přístupu k informacím už ovlivňuje některé oblasti. Lidé, kteří nějakým způsobem předávají informace ostatním (učitelé, profesoři, výzkumníci, lékaři i podnikatelé), se snaží přimět ostatní spíše k pochopení myšlenkových pochodů a méně se zaměřují na mentorování obecně známých faktů.
Na konci své studie Dr. Sparrowová dodává, že i když internet mění způsob, jakým si lidé pamatují, nutně je to nedělá méně inteligentními. „Rozhodně to není tak, že by nás Google nebo internet dělal méně inteligentními. Jen změnil způsob, jakým si pamatujeme…“
Publikováno: 21. 07. 2011
Kategorie: Objevy | Technologie