Padající dítě zachránil dvakrát po sobě tentýž muž. Dvojčata zahynula na stejné silnici dvě hodiny po sobě. Svět je plný divných událostí, pro jejichž souběh či nafázování není logické vysvětlení. Jde o shodu náhod, nebo o hry osudu? Kdo ví… Nejlepší vědecké vysvětlení jevu je vysvětlení kauzální čili nalezení nutné příčiny: jev nastane tehdy a jen tehdy, pokud mu předcházela určitá příčina.
Muž, který posloužil jako nárazník
Mladá a neuvěřitelně nezodpovědná matka, která žila v Detroitu ve 30. letech minulého století, musela být zřejmě až do konce svých dnů vděčná jistému Josephu Figlockovi. Ten šel jednou po ulici a z okna v horním patře na něj vypadlo její malé dítě. Pád přežilo jen díky Figlockovi, který posloužil jako »nárazník«. Co je ale jen stěží uvěřitelné - zhruba rok poté se historka opakovala. Figurovalo v ní stejné okno, stejné dítě i stejný Figlock. I v tomto případě oba ve zdraví přežili.
Kulka si svou oběť stejně našla
Jistý Henry Ziegland si v roce 1883 zřejmě myslel, že je dítětem Štěstěny a že unikl osudu. Co jeho optimistickému přesvědčení předcházelo? Rozešel se s přítelkyní, která ze žalu spáchala sebevraždu. Její bratr se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a Zieglanda zastřelil. Poté obrátil zbraň proti sobě. Jenže nebohý mstitel netušil, že kulka o Zeiglanda jenom škrtla a zaryla se do stromu za ním. Takže Ziegland vyvázl bez zranění a myslel, že má vyhráno. Rok na to chtěl porazit strom, ve kterém uvízla kulka, a na pomoc si vzal dynamitovou nálož. Výbuch ale kulku vyrazil z kmene ven takovou silou, že Ziegland byl na místě mrtev.
Odloučená dvojčata prožila identický život
Zajímavý je také případ bratrů - dvojčat, kteří byli hned po porodu odděleni, a každého adoptovala jiná rodina. Adoptivní rodiče se neznali. V obou případech ale dali synům jméno James. Oba Jamesové vyrůstali, aniž by se poznali, a začala opravdová série náhod. Oba studovali právo, oba byli také manuálně zruční a ve volném čase se věnovali tesařině. Oba se oženili s ženou jménem Linda. Prvnímu synovi dal každý z nich jméno James Alan, druhému James Allan. Později se oba rozvedli a vzali si nové manželky, obě jménem Betty. O udivující sérii náhod se oba dozvěděli až čtyřicet let po násilném odloučení.
Dvojčata zemřela na jedné silnici dvě hodiny po sobě
V roce 2002 zaznamenali nešťastnou souhru náhod v severním Finsku. Sedmdesátiletý muž jel na kole po silnici č. 8 a na křižovatce ho srazilo nákladní auto. Muž po nárazu okamžitě zemřel. Jeho bratr - dvojče jel na kole po stejné silnici dvě hodiny poté a na stejné křižovatce do něj narazilo jiné nákladní auto. O smrti svého sourozence nebyl informován, na cestu přijížděl v době, kdy zde policisté začali vyšetřovat okolnosti úmrtí prvního bratra, a neznali ještě ani jeho totožnost.
Tři pokusy o sebevraždu odvrátil jeden mnich
Joseph Aigner byl známým rakouským portrétním malířem 19. století, ale v osobním životě byl hodně nešťastný. Chtěl se proto několikrát sprovodit ze světa, ale vždycky mu v tom zabránil jistý kapucínský mnich - poprvé se Aigner pokusil oběsit v 18 letech, druhý pokus mu ze stejného důvodu nevyšel ve 22 letech. O osm let později měl být popraven kvůli svým politickým aktivitám a byl to opět onen mnich, který výkonu trestu zabránil. Aigner ale nakonec stejně spáchal sebevraždu zastřelením. Jeho pohřeb měl na starosti onen mnich - zachránce, jehož jméno Aigner nikdy nepoznal.
Mark Twain a Halleyova kometa
Slavný americký spisovatel Mark Twain se narodil v roce 1835, kdy na obloze zářila Halleyova kometa, a zemřel při jejím dalším návratu v roce 1910. Svou smrt si Twain předpověděl sám v roce 1909: "Narodil jsem se s Halleyovou kometou, a protože se příští rok vrátí, předpokládám, že s ní i odejdu."
Jednadvacítka - špatné číslo Ludvíka XVI.
Když byl francouzský král Ludvík XVI. dítě, varoval ho astrolog, ať si dá pozor na 21. dny v měsíci. Ludvík ho poslechl a vždy 21. dne v měsíci se snažil neprovokovat osud. Jenže člověk míní, a osud a (a Francouzská revoluce) mění - 21. června 1791 byl Ludvík i s královnou Marií Antoinettou zatčen ve Varennes, když se pokoušeli uprchnout z Francie. Tři měsíce na to, 21. září 1791, byla ve Francii zrušena monarchie a vyhlášena republika. A nakonec, 21. ledna 1793 byl Ludvík XVI. popraven gilotinou.
Publikováno: 22. 03. 2011
Kategorie:
Stalo se
| Záhady