Tajemné a podivné nemoci, o kterých se toho moc neví

Běžné nemoci, jako je chřipka, zánět průdušek, angina nebo spála, zná každý. Buď některé z nich sám prodělal, nebo jimi onemocněl někdo z jeho blízkých. Setkal se ale někdo z vás třeba s vampirismem? Nebo slyšeli jste třeba už o progerii? Těmto i dalším vzácným chorobám je věnován následující článek.

1. Elefantiáza - neforemné zduření některých částí těla

Jedná se o nemoc, při které se do některé části těla dostane hlístice vlasovec mízní a ucpe ji. V místě, kde se mízní céva ucpe, pak dojde k extrémnímu zvětšení tkáně.  Podivnou nemocí trpí asi 40 milionů lidí na celém světě. Zajímavé je, že příznaky nemoci se mohou objevit až několik let po nakažení. Typickým příkladem je například sloní noha, postižené bývají také paže, genitálie nebo prsa.

2. Progerie - 80leté děti

Tuto nemoc způsobuje předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu a chorob typických pro stáří, například aterosklerózy, osteoporózy či artrtidy. Nemoc provázejí i další příznaky, mimo jiné předčasná plešatost, Dítě, které se s touto nemocí narodí, se obvykle dožívá 13 let. Jde o velmi vzácnou chorobu, trpí jí necelá stovka lidí na celém světě. Nicméně v jedné rodině se narodilo pět progerických dětí.

3. Syndrom vlkodlaka - vlčí lidé

Hypertrichóza neboli nadměrné ochlupení, zvané též „syndrom vlkodlaka“, je velmi vzácná genetická porucha, jejímž charakteristickým projevem je nadměrný růst ochlupení po celém těle včetně obličeje. Na světě bylo dosud registrováno pouhých 40 případů s tímto syndromem - 19 z nich je dosud naživu; 17 jsou členové jediné rodiny.

4. Syndrom modré kůže - lidé s modrou pletí

Tato nemoc byla popsána v 60. letech minulého století u rodiny Fugateových z Kentucky. Její členové neměli výraznější obtíže a dožívali se bez problémů i 80 let. Měli ale modrou pokožku a postižení se předávalo z generace na generaci. Zřejmě šlo o cyanózu, která vzniká při nedostatečném okysličování tepenné krve v plicích. Postihuje rovnoměrně kůži celého těla, vyskytuje se i na sliznicích.

5. Pica - nutkavé pojídání

Lidé s touto mentální poruchou mají nekontrolovatelnou chuť na nepoživatelné věci, jako je papír, lepidlo, mýdlo, hlína nebo stolice. Nemoc se nejčastěji vyskytuje u těhotmých žen. Lékaři soudí, že ji způsobuje nedostatek nějakého minerálu, ale zatím se nezjistilo, jakého, není ani znám způsob léčby.

6. Vampirismus - bolest ze slunce

Termín porfyrie označuje vzácnou metabolickou poruchu krve, jejímž důsledkem je nadměrný únik železa z organismu. Je to velice vzácná vrozená odlišnost genetického původu, která způsobuje mimořádnou citlivost na sluneční světlo. Delší pobyt na slunci zapříčiní patologické změny pokožky a její poškození. Při porfyrii dochází také ke znetvoření nosu, uší, obočí a prstů.

7. Syndrom Alenky v říši divů - zkreslené vnímání světa

Lidé trpící touto chorobou vnímají svět kolem sebe zkresleně – objekty vidí buď menší, nebo větší než jsou ve skutečnosti. Jedná se o chorobu spojovanou často s migrénami; může být ale také způsobena nádorovým onemocněním na mozku nebo halucinogenními drogami.

8. Blaschkovy linie - zvláštní pruhy po celém těle

Jde o velmi vzácný a dosud nevysvětlený syndrom, který poprvé popsal v r. 1901 německý dermatolog Alfred Blaschko. Pacienti mají na těle viditelné pruhy složené do obrazců - na zádech obvykle do tvaru písmene V a na hrudi a bocích do písmene S. Pruhy nemají žádnou spojitost s nervovým, svalovým či lymfatickým systémem.

9. Syndrom chodící mrtvoly - věří, že jsou mrtví

Pacienti postižení syndromem chodící mrtvoly jsou přesvědčeni, že jsou mrtví, rozkládají se, nebo že jim chybí části těla, případně vnitřní orgány. Syndrom se často objevuje po úrazech mozku, příčinou může být i psychická porucha, někdy také dlouhodobý nedostatek spánku či psychóza způsobená nadměrným užíváním drog.

10. Syndrom "Jumping Frenchman of Maine" - podivné reflexy

Syndrom je formou nemoci zvané hyperplexie. Poprvé byl pozorován u dřevorubců v oblasti kolem jezera Moosehead v Maine v roce 1878. Postižení reagují velmi silně na nepříjemné a silné zvuky: křičí, opakují slova, mají křeče, ale mimovolně splní jakýkoliv rozkaz.  Panuje přesvědčení, že se jedná o genetickou chorobu podmíněnou blokováním jedné aminokyseliny, která klidní nervový systém.

11. Moebiův syndrom - tvář bez výrazu

Jedná se o vrozenou neurologickou chorobu, kterou charakterizuje absence obličejové mimiky. Postižení nejsou schopni pohybovat mimickými svaly na obličeji, a tak se nemohou usmívat, mračit, a dokonce ani mrkat.

12. "Morgellons" - podivná vlákna

Několik milimetrů dlouhá vlákna neznámého původu vystupující z rozdrásané kůže. Paceinti také uvádějí pocit, že jim pod kůží lezou brouci. To všechno doprovází intenzivní svědění. Zatím není jasné, co nemoc způsobuje. Zřejmě jde o duševní poruchu, při které pacient ztrácí kontakt s realitou a domnívá se, že byl napaden hmyzem. Většina lékařů předpokládá, že vlákna v kůži, která jim pacienti ukazují jako důkaz nemoci, si tam zanesli sami. Jen velmi malá skupina lékařů nepovažuje pacienty za psychicky nemocné a domnívá se, že nemoc může způsobit neobvyklý průběh lymeské boreliózy.

13. Syndrom rybího zápachu - jako na rybím trhu

Trimetylaminurie je choroba způsobující silný zápach po rybině v dechu, potu a moči nemocného. Chorobu způsobuje neschopností těla rozkládat některé složky potravy. Neexistuje na ni žádný lék, ale pacienti mohou příznaky příznivě ovlivňovat tím, že se vyhnou určitým potravinám a užívají antibiotika. Zdroje: oddee.com, idnes.cz, zaria.cz

Publikováno: 14. 03. 2011

Kategorie: Medicína

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Blaschkovy linie | choroby | Elefantiáza | Moebiův syndrom | podivné nemoci | Progerie