Trojan ukradl přihlašovací údaje více než 16 tisícům uživatelů Facebooku
Antivirová společnost ESET objevila trojského koně, který podvodně ukradl přihlašovací údaje více než 16 tisícům uživatelů sociální sítě Facebook. Hrozba využívala ke krádežím přihlašovacích údajů do Facebooku jejich propojení se statistikami uživatele ve hře Texas Holdem Poker, pokud ji uživatel hrál. Texas Holdem Poker je oblíbená facebooková aplikace od společnosti Zynga Inc. Podle stránky AppData má měsíčně více než 35 milionů aktivních uživatelů.
Pomocí tohoto malwaru získal útočník přihlašovací údaje uživatele, jeho skóre ve hře a také informaci o tom, kolik kreditních karet má uložených ve svém nastavení Facebooku, a může je tedy použít pro navýšení svého kreditu v pokeru. Hráč si totiž může čipy doplnit i výměnou reálných peněz zadáním údajů ke své kreditní kartě nebo PayPal účtu. Pokud šlo o hráče bez kreditní karty nebo měl ve hře nízké skóre, dostal nakažený počítač příkaz vložit na jeho facebookový profil odkaz na phishingovou stránku. Ta přímo nebo nepřímo lákala hráčovy přátele na web připomínající hlavní přihlašovací stránku Facebooku. Pokud do ní tito lidé vložili své přihlašovací údaje, ty pak skončily v rukou útočníka. Při analýze tohoto botnetu společnost ESET zjistila, že zločinci se tímto způsobem podařilo získat 16 194 přihlašovacích údajů do oblíbené sociální sítě. Nutno podotknout, že podobným způsobem mohla být zneužita i jiná facebooková aplikace, nejen Texas Holdem Poker.
[caption id="attachment_13820" align="alignnone" width="620"] Při analýze tohoto botnetu společnost ESET zjistila, že zločinci se tímto způsobem podařilo získat 16 194 přihlašovacích údajů do oblíbené sociální sítě.[/caption]
Přihlašovací údaje k Facebooku sbíral útočník za pomoci „armády“ zhruba osmi set jím ovládaných počítačů, které vykonávaly příkazy zadávané řídícím serverem. Tvůrce této hrozby spustil útok s předem získanými přihlašovacími údaji několika Facebook účtů.
„K ochraně před útoky využívajícími metod sociálního inženýrství nestačí jen technické zabezpečení. Uživatelé by zároveň měli být ostražití," říká Róbert Lipovský, analytik společnosti ESET. „Falešnou vstupní Facebook stránku mohl uživatel jednoduše poznat, pokud by se v internetovém prohlížeči podíval na adresu této stránky,“ dodává Lipovský.
Publikováno: 31. 01. 2013
Kategorie: Zajímavosti | technologie