V Oakville padaly z nebe místo deště podivné gelové hrudky

Americké město Oakville překvapil 7. srpna 1994 velice zvláštní déšť – namísto kapek ale z oblohy pršela rosolovitá látka neznámého původu, pro kterou se vžilo označení Oakville blobs. Drobné želatinové hrudky zde během velmi krátké doby pokryly plochu o rozloze 20 km2. Během tří týdnů se tento zvláštní déšť objevil v oblasti ještě šestkrát.

Záhy po první události propukla u některých obyvatel města nemoc podobná chřipce. Nejvíc materiálu napadalo poblíž farmy Sunny Barcliffové. Tato žena na sobě pocítila příznaky nemoci jako první. Choroba se nejdřív projevovala závratěmi a únavou, později přešla v zánět vnitřního ucha. Stejné příznaky postihly i farmářčinu kamarádku, která u ní byla tou dobou na návštěvě. A když přišel do styku se záhadnou hmotou Sunnyin kocour, dostal zažívací potíže a pošel. Lékař krčil rameny a řekl, že nemoci mohou samozřejmě s tímto fenoménem souviset, ale že může jít i o náhodu.

Vzorky podivné látky, které někteří obyvatelé uschovali v mrazácích, byly ihned odeslány na hygienickou stanici. Mikrobiologové zjistili, že obsahují dva druhy bakterií a glykoproteiny, podobné těm, které obsahují lidské bílé krvinky. Dospěli proto k závěru, že šlo nejspíš o odpad vypouštěný z letadel, i když toaletní kapaliny musí být podle předpisů vždycky obarveny namodro, zatímco toto želé bylo bezbarvé a neobsahovalo žádnou chemickou příměs.

Oakville blobs: tajná biologická zbraň?

Jeden ze vzorků se dostal i do laboratoře AmTest, kde zjistili, že obsahuje eukaryotickou buňku, což bylo jasným důkazem jeho biologického původu. Podle některých hypotéz mohlo jít o pozůstatky medúz, které do sebe vsála vojenská letadla při bojovém cvičení, vynesla je do oblak, a ty se pak s deštěm dostaly zpátky na zemi. Jenže tato teorie se nepotvrdila – s medúzami neměly želatinové hrudky nic společného. Co je také velmi zvláštní, záhadný déšť se nad městem objevil znovu ještě po třech letech.

Zvažovalo se množství hypotéz, co tento fenomén mohlo způsobit. Podle některých názorů šlo o zpackanou zkoušku jakési utajované biologické zbraně. Jiní se domnívají, že mohlo jít o materiál, který se občas objeví po průletu meteoru, a proto se mu také říká „hvězdné želé“ nebo „andělské vlasy“. Odborníci ale k žádnému konkrétnímu závěru dosud nedospěli, a tak tento případ zůstává pořád otevřený.

FOTO: paranormal-news.ru