V přírodě byly nalezeny umělé geny vytvořené v laboratorních podmínkách
Znepokojivý nález oznámili čínští vědci. V okolním prostředí se vyskytují geny, které vznikly umělou cestou v biologických a genetických laboratořích. Tyto geny, jež jsou odolné vůči antibiotikům, jsou tzv. genetickým materiálem používaným v genovém inženýrství.
Výzkum čínských vědců potvrzuje, že genetické experimenty jsou velmi riskantní. Umělý genetický materiál v našem bezprostředním okolí může vést k nepředvídatelným mutacím živých organismů a mikroorganismů, které mohou díky nové genetické výbavě získat naprosto neuvěřitelné (tedy nepřátelské) vlastnosti.
Podle biochemika Justina Donata z univerzity v Minnesotě se ale musí provést další, mnohem podrobnější výzkum. Vzorky vody, které testovali Číňané, mohly být kontaminovány genetickým materiálem až poté, co se dostaly do laboratoře.
Nicméně existující výsledky prozatím svědčí o tom, že genetické technologie a výzkum mohou přispět ke vzniku patogenů, které mnohem lépe odolávají antibiotikům. Ostatně nadměrné užívání antibiotik ve zdravotnictví a v zemědělství vede k tomu, že "závody ve zbrojení" mezi bakteriemi a léčivými preparáty neustále rostou. A genetické materiály, které uniknou z laboratoří, jsou pro mikroby další možností, jak lépe odolávat existujícím lékům.
Zdroj: oko-planet.su
Publikováno: 02. 01. 2013
Kategorie: Objevy