Vánoce se blíží a s tím i nenasytní podvodníci

Uběhl další rok a vánoční mánie je zase zpátky. Co to znamená pro svět internetu? Nákupy v internetových obchodech, převody peněz z účtu na účet a využívání stránek k pořizování dárků. I v této době je však důležité dávat si pozor. Hackeři, kteří se každý den snaží dostat svými triky tisíce uživatelů internetu, ve vánoční době hojně využívají takzvaného panického faktoru. Jelikož je jim jasné, že potřebujete nakupovat, nakupovat a nakupovat, pošlou vám schválně falešnou poplašnou zprávu o tom, že si musíte pomocí daného odkazu aktualizovat kreditní kartu (či třeba účet na PayPalu), jinak vám ji banka zablokuje. To v lidech vyvolá paniku, protože přece musí nakupovat a nemohou si dovolit mít zablokovanou kartu.

Důkladně si ověřujte informace

Ale pozor, neklikejte na odkaz ani nevyplňujte žádné formuláře, jedná se totiž o phising. Kdyby byl email legitimní, byla by v odkazu oficiální stránka a mail by přišel z adresy někoho z PR manažerů. Pokud si stejně nejste jistí, můžete přeci jen zavolat bance a ověřit si informace. Používáte-li PayPal, měli byste projít jejich phising testem na adrese https://www.paypal.com/fightphishing. Dejte si však pozor na jejich definici phisingu: „Phising je forma internetového podvodu za účelem ukrást vaši identitu.“ – to je však jen jedna z možností. Mnohdy má s vámi totiž útočník úplně jiné plány, a to oškubat vás, jak to jen jde. Ostatní otázky byste měli být schopni zodpovědět bez větších problémů. [quote]Proti phishingu se částečně můžete bránit sami, vlastní ostražitostí, ale potřebujete-li více jistoty, spolehněte se na kvalitní bezpečnostní balík Kaspersky Internet Security 2012, v němž je ochrana proti phishingu zabudována.[/quote] Všichni uživatelé by si také měli uvědomit, že nakupování na místech s veřejným internetem, jako jsou kavárny nebo letiště, je krajně nebezpečné. Přístupový bod (například router) si s počítačem vyměňuje informace, okolní připojené počítače nicméně mohou přijímat ta samá data, která přijímáte a odesíláte právě vy. Na místech s veřejnou WiFi se nikdy nepřihlašujte do systémů elektronického bankovnictví a už vůbec zde nezadávejte informace o své platební kartě.

Pozor na falešné stránky

To stejné platí při nakupování po internetu, kdy byste si měli dát pozor na neznámé stránky a nekupovat nic, co vypadá až moc dobře za nízkou cenu. Pokud si nejste jisti, vždycky můžete do Googlu zadat jméno společnosti či vyhledat, zda už na ni nebyla podána nějaká stížnost. Falešné stránky občas vyskakují v seznamu první, pokud tedy hledáte dárek, dejte pozor na to, z jaké stránky jej chcete objednat a ověřte si její legitimnost. Nevědomost by vás totiž mohla stát daleko víc než jen pár stovek korun. Vždy si také ověřte, jakými způsoby lze v daném internetovém obchodě platit. Některé obchody nabízejí pouze nezabezpečené transakce, u kterých může dojít ke stažení dat během jejich přenosu. „Ani s podporou sofistikovaného softwaru však nevyplňujte na webu nic, o čem nejste na 100 % přesvědčeni. Ono, když jde o bezpečnost, je lepší být trošičku paranoidní. Ověřte si na zákaznické lince oprávněnost požadavku. Pokud je možné transakce na vašem účtu verifikovat například pomocí SMS (a to i při platbě kartou), povolte tuto možnost. Je to drobné nepohodlí, ale přináší výrazně vyšší bezpečnost,“  upozorňuje Technical Support Manager Zbyněk Cvach z PCS, divize DataGuard.

Publikováno: 21. 11. 2011

Kategorie: Technologie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: bezpečnost | internetoví podvodníci | nákupy | ochrana | podvody | tipy | Vánoce