Vědci potvrzují: Zapomínání může být známkou vysoké inteligence

Asi každý z nás tu a tam nechal deštník v restauraci či nezařídil maličkosti, které ten den měl. A ač je zapomínání ve společnosti vnímáno jako nešvar, podle nedávného výzkumu to může svědčit o vysoké inteligenci.

Špatná paměť nemusí být jen negativní. Jasně, dodržování důležitých úkolů a věcí je povinností, ale určitě jste se již setkali s tím, že jste někoho popichovali, jak je možné, že si nepamatuje tamto či ono. „Lidé s nejlepšími vzpomínkami mají tendenci zapomínat relativně zbytečné detaily v běžném životě,“ tvrdí autoři výzkumu Paul Frankland a Blake Richards. „Pokud je náš mozek zahlcen přílišnými detaily, zhoršuje to jeho rozhodovací procesy v důležitých aspektech. Zapomínání nám tedy umožňuje zbavit se dat, o kterých mozek s jistotou ví, že jsou zbytečná, a brání tím tak svoji kapacitu.“

Každý člověk občas zapomene cestu do restaurace, kde už jednou byl, nebo si nepamatuje jména všech svých kolegů, které potkává třeba na chodbě. Není zkrátka žádoucí pamatovat si každé jméno. Úzce to souvisí s tím, jak náš mozek okolí vyhodnocuje. Pokud nepociťuje podstatné změny, novým vjemům nepřikládá takovou váhu a snaží se je vytěsňovat, aby uvolnil místo pro opravdu důležité věci.

Zapomínání může být známkou vysoké inteligence
Vědci potvrzují: Zapomínání může být známkou vysoké inteligence

Díky tomu se též usnadňuje naše rozhodování a myšlení. Takže až příště například zapomenete deštník v baru, nevyčítejte si, že jste pitomec. Podle vědců to může svědčit o známce vysoké inteligence.

FOTO: Language Coaching

Publikováno: 11. 02. 2019

Kategorie: Objevy

Autor: josefina.hahnova

Tagy: doporučujeme | vyšší inteligence | výzkum | zapomínání