Vzniklo Stonehenge díky zfetovaným tanečníkům?
Tam, kde není jasná odpověď, zbývá velký prostor pro teorie a spekulace všeho druhu. Kdyby si někdo dal tu práci, kolik podivných vysvětlení souvisí se slavným Stonehenge, určitě by to vydalo na několikadílný spis. Nejnověji přispěl do seznamu „podivností“ týkajících se slavné megalitické stavby Američan Steve Waller. Ten dorazil do Velké Británii na konferenci, která se momentálně koná, a která se věnuje právě právě proslulé památce. A její účastníci s vykulenýma očima vyslechli Wallerovu teorii, která aspoň trochu rozbouřila jinak nudné jednání.
Jak to, že Stonehenge vypadá tak, jak vypadá? Proč jsou zdejší kameny poskládány do kruhu právě této velikosti? A kde se bere ona podivná síla, která z nich vyzařuje? Na to všechno už Steve zná odpověď.
Vychází z jedné staré legendy, která se k tajemnému místu vztahuje. Podle ní hrál při jakémsi obřadu pravěký pištec tak kouzelně, že dívky, které podle jeho písně tančily, se dostaly do takové transu, že uprostřed divokého tance zkameněly. Jejich těla se změnila v kamenné stély a jejich „božské“ vytržení nabilo Stonehenge nadzemskou energií.
Waller nepovažuje tuhle možnost za vyloučenou. Naštěstí netrvá na tom, že si statisíce turistů jezdí každoročně prohlížet zkamenělé lidské postavy, ale hudba prý měla skutečně lví podíl na vzniku kamenného kruhu. Podle něj byl vznik Stonehenge ovlivněn nějakou velmi emotivní hudební a taneční produkcí, nejspíš při některém z náboženských rituálů. Rozvášnění tanečníci, navíc povzbuzeni požitím nějakých omamných bylin se dostali do takové extáze, že vysílením popadali a jejich těla inspirovala pravěké stavitele k tomu, aby podle jejich těl následně rozestavili obří kameny.
Waller dokonce předvedl účastníkům konference jakousi rekonstrukci toho, co se mohlo před několika tisícovkami let odehrát. Demonstrace to prý byla velmi efektní, ale podle dostupných zpráv nikoho z přítomných vědců zatím nepřesvědčila.
Publikováno: 21. 02. 2012
Kategorie: Kuriozity