Země je placka! A hotovo!

Možná tomu nebudete věřit, ale i dnes existují lidé, kteří jsou přesvědčeni, že Země je plochá. Od r. 1956 mají dokonce svou společnost Flat Earth Society, která sídlí v Londýně, a sdružuje na 3000 členů z celého světa. Informaci přinesl britský deník Guardian.

Od loňského roku je v čele této kuriózní společnosti Daniel Shenton (33), původem z americké Virginie, který nyní žije v Londýně. Vzhledem k tomu, že je přesvědčen o tom, že je Země placka, by se dalo očekávat, že vyznává i další bludy - například že evoluce je podvod a globální změna klimatu mýtus. Nebo že kouření nezpůsobuje rakovinu, HIV není původcem AIDS a mnohé další.

Omyl. Shenton uznává tradiční vědu a nijak nevyvrací Darwinovu teorii o vzniku druhů. Domnívá se, že důkazy o globálních změnách klimatu jsou dostatečně přesvědčivé, ani nepředpokládá, že by americká vláda měla prsty v teroristických útocích z 11. září.

Má názory jako většinová společnost, ale ne na všechno. Například jízda na motorce je podle něj možná nikoli díky tomu, že ji na silnici drží gravitace, ale proto, že ji na ploché planetě udržuje vysoká rychlost. Jednotlivé země jsou podle něj rozprostřené po celé "placce" tak, jak to známe z map, a Antarktida je věnec hor na jejím okraji. A ano, z placaté Země se dá na jejím konci skutečně spadnout.

Shentona ani ostatní příznivce této bizarní teorie nepřesvědčí ani věda, ani snímky Země pořízené z vesmíru - ty považují za podvrh (stejně jako jiní lidé vyvracejí třeba Darwinovu teorii).

"Země je plochá, protože tak vypadá," tvrdí Shenton. "Slunce a Měsíc jsou kulaté, ale mnohem menší, než tvrdí oficiální věda. Obíhají kolem Země, protože to tak z našeho pohledu vypadá." Gravitace je podle něj nesmysl a veškeré lety do vesmíru, včetně přistání na Měsíci, jsou podvrh. Nicméně on sám nemá problém pohybovat se v Londýně za pomoci GPS navigace a také klidně odletěl z USA do Británie. Ale pozor - kdyby mělo letadlo přelétat přes "okrajovou" Antarktidu, spadlo by z nebe někam mimo naši planetu.