Archeologická hitparáda 2010

Žebříčky popularity jsou oblíbené nejen ve světě šoubyznysu. Například populárně naučný měsíčník National Geographic sestavuje každoročně žebříček deseti největších archeologických objevů. Ten za loňský rok tvoří následující desítka, kam se vešly objevy z Blízkého východu, jihoamerických deštných pralesů i ledem pokryté Antarktidy.

Svitky promluvily

Uplynulé roky mravenčí práce přinesly výsledky. Skupina vědců různých vědních oborů se zase o krok přiblížila konečnému rozluštění textů svitků od Mrtvého moře. Následný doplňující archeologický průzkum nabídl navíc odpověď na otázku, kdo vlastně tyto svitky napsal. Písemnosti, z nichž řada představuje nejstarší biblické dokumenty, vytvořili nejspíše učenci, kteří uprchli během některého z válečných konfliktů, tak běžných na Blízkém východě ve starověku stejně jako dnes. Podle některých odborníků dokonce představují onen velký poklad z jeruzalémského chrámu, jehož součástí měla být i slavná Archa úmluvy.

Archa Noemova mezi námi?

Skupina evangelických výzkumníků je přesvědčena, že nalezla stopy po legendární arše Noemově. Podle nich se nacházejí zasypané sutí na úpatí biblické hory Ararat, která leží v současném Turecku. Ale někteří archeologové a historikové upozorňují, že takových nálezů archy, která měla podle Bible zachránit Noemovu rodinu i zvířata, jež Noe vzal s sebou, už tady v minulosti pár bylo. A vždycky se ukázalo, že žádná senzace se nekoná a archa leží stále někde skryta. Existovala-li kdy vůbec...

Tajemné pralesní obrazce

Vědci konečně vyhodnotili satelitní snímky z povodí Amazonky, které pomohly odhalit obrovské geometrické obrazce a vzorce, dnes pokryté neprostupným deštným pralesem. Vytvořila je zatím neznámá civilizace a nevíme ani, k jakému účelu sloužily. Na snímcích jich je doposud zmapováno kolem 200 na ploše několika set kilometrů čtverečních. Ale podle dalšího výkumu jich další stovky existují v dalších pralesních oblastech, které ještě nebyly podrobně zmapovány satelitem.

Laser »postavil« mayské město

Technika dnes dovede neuvěřitelné věci. Díky laserovému zařízení, které z letadla zmapovalo oblast západního Belize, kde se nacházelo město Caracol, metropole kdysi mocné říše Mayů, máme velmi přesnou představu o tom, jak toto sídlo vypadalo. Průzkum objevil a technika virtuálně zrekonstruovala během několika dní například dosud neznámé budovy, cesty i jiná zařízení, které staří Mayové využívali.

Mýtický chrám skutečností

I další »superobjev« nás zavede na jihoamerický kontinent, tentokrát do severozápadního Peru. Tam odhalili archeologové tisíc let starý chrámový komplex poblíž města Chiclayo, včetně pohřebiště rituálních lidských obětí. O tomto chrámovém okrsku jsme doposud věděli pouze z legend, které se nyní staly realitou. Vytvořila ho nejspíš civilizace zvaná Lambayeque, která ovládala toto území před známějšími Inky.

Tutanchamonovo DNA promluvila

Genetika vydala svědectví o tom, jak vypadal legendární egyptský faraon, o jehož prokletí už byly popsány stovky stran vědecké i méně vědecké literatury. Teď už o něm víme například to, že se jednalo o neduživého mladíčka, který trpěl závažným onemocněním kostí a také častými ataky malárie.

Středověký unikát v troskách

Poblíž hranic mezi Tureckem a Arménií leželo ve středověku bohaté město Ani. Jeho zbytky se bohužel nacházejí v pásmu, kde neustále zuří lokální boje, během nichž nejen umírají lidé, ale mizí také cenné památky. Jednou z těch, kterým hrozí bezprostřední nebezpečí, je unikátní kostel sv. Řehoře, na jehož zdech se nacházejí ojedinělé fresky. Jen díky usilovné práci archeologů nám snad o této památce zůstane svědectví alespoň v archivech.

Jak se vede Titaniku

Loni se také objevily nové unikátní snímky nejslavnějšího lodního vraku všech dob, Titaniku. Získala je tzv. Expedice Titanic, která využívala nejmodernější techniky, včetně 3D kamery. Jejím hlavním cílem ovšem bylo zjistit, v jakém stavu a v jakých podmínkách se vrak momentálně nachází, což umožní nejen jeho další průzkum, ale hlavně i správný odhad toho, jak se bude Titanik dále rozpadat.

V ledových stopách smrti

Bezmála sto let uplynulo od průzkumné expedice anglického polárníka, kapitána Roberta Falcona Scotta do Antarktidy. On a jeho spolupracovníci toužili hlavně pokořit jižní pól. Nejenže se jim to tehdy nepodařilo, nakonec je »předběhli« norští výzkumníci, ale Scott a jeho čtyři kolegové nalezli na ledovém kontinentu smrt. Nedávno se po stopách odvážných mužů vydala nová expedice, aby zmapovala jejich poslední dny. Mimo jiné se jí podařilo nalézt obytnou chatu, v níž Scott a jeho lidé žili.

Tunel faraonů

Tři roky trval egyptským archeologům průzkum hrobky faraona Setiho I. Za svůj největší objev považují nález 174 metrů dlouhého kamenného schodiště, které je obestřeno tajemstvím. Zatím se totiž neví, k čemu sloužilo a kam vedlo.

Publikováno: 16. 02. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Historie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: archeologické nálezy | DNA | hrobka | mayské město | objevy | titanik | tutanchamon