Neandrtálci si k jídlu vařili zeleninu

Vědci z USA objevili v zubech neandrtálců zbytky vařených rostlin. Jejich studie potvrdila jako první, že neandrtálský jídelníček se neskládal výhradně z masa a byl mnohem důmyslnější, než se dosud myslelo.

Když se řekne "neandrtálec", většina z nás si představí robustního lovce, který dával přednost masité stravě. Předchozí chemické analýzy jejich kosterních pozůstatků navíc potvrdily, že "homo neanderthalensis" zeleninu prakticky nekonzumoval. Soudilo se také, že neandrtálci vyhynuli i kvůli své závislosti na mamutím mase, kterého se jim na konci doby ledové přestalo dostávat.

Některé z potravin prošly tepelnou úpravou

Nové výzkumy pozůstatků člověka neandrtálského jsou však v  přímém rozporu s chemickými analýzami jejich kostí! Vědci totiž našli v jejich zubech zbytky zrn a zeleniny, přičemž některé z potravin prošly tepelnou úpravou. "Na neandrtálských  nalezištích jsme našli opylovaná zrna už dřív, ale nevěděli jsme, zda člověk neandrtálský rostliny konzumoval, nebo je používal třeba jen jako podložky na spaní,," řekla profesorka Alison Brooks z Univerzity George Washingtona serveru BBC News.  "Ale teď máme konkrétní příklad toho, že se rostlinné stravě nevyhýbal."

Jak je tedy možné, že chemické analýzy tuto skutečnost popíraly? Chemické testy zjistily vysoké množství proteinů a vědci soudili, že jejich hlavním zdrojem byla masitá strava.  "Je ale možné, že zdrojem některých proteinů byly rostliny," dodala profesorka Brooks. Nová studie navíc opět potvrdila, že s neandrtálcem máme mnohem víc společných rysů než jsme se domnívali.

Výsledky výzkumu byly publikovány ve zprávě Národní akademie věd a informoval o ní server BBC.

Publikováno: 31. 07. 2020

Kategorie: Zajímavosti | Historie

Autor: josefina.hahnova

Tagy: BBC | jídlo | neandrtálci | objev | studie | zelenina