Britové měli královny už v pravěku
Královský zámek Windsor je symbolem současné britské panovnické dynastie. Ale tohle místo zřejmě vyzařovalo panovnický „genius loci“ už v pravěku. Archeologové tu totiž nedávno našli pohřbenou ženskou kostru, která nepatřila jen tak někomu. Dobře zachované tělesné ostatky z doby bronzové staré více než 4 tisíce let patřily asi čtyřicetileté dámě, která rozhodně nebyla žádná chudinka. Pohřbena byla s krásnými šperky, které jsou vyrobeny nejen z jantaru a lignitu, ale také z pravého zlata. A všechny ty skvosty jsou vyrobeny ze surovin pocházejících z Britských ostrovů.
Žena byla pohřbena s velkou poctou a úctou a i dary napovídají, že se jednalo o významnou osobu, která mohla být manželkou nějakého náčelníka. Klidně se mohlo jednat i o samotnou královnu. To by nebylo u pravěkých obyvatel Británie nic zvláštního, ostatně královny měli i v pozdějších dobách Galové.
Zajímavá je také poloha, v které mrtvou uložili k věčnému spánku. Její hlava byla otočena k jihu. To by napovídalo, že měla něco společného s civilizací, která stála u zrodu legendárního Stonehenge, kde jsou popsány podobné nálezy. Ženy tu byly spojovány s jihem, který symbolizoval teplo a slunce. Ze stejné doby a ze stejných britských lokalit existují hroby mužů, jejichž tváře byly obráceny k severu. To proto, že mužská populace byla spojována s chladem a mrazem.
Publikováno: 25. 04. 2013
Kategorie: Historie