Bude možné v budoucnu předpovídat zemětřesení? Možná ano!

Tým francouzských a tureckých vědců před časem přišel se zajímavým objevem:  Zemětřesení ohlašují určité seizmické signály už několik minut před jeho propuknutím. Pokud by se jejich teorie potvrdila, mohla by včasná předpověď ušetřit lidské životy. V roce 1999 zasáhla Turecko dvě velmi silná zemětřesení, která si vyžádala přes dvacet tisíc obětí. Po více než deseti letech objevili seizmologové určité signály, které této katastrofě předcházely. Ba co víc, údajně předcházejí téměř polovině větších zemětřesení.
"Jde o velmi zvláštní seizmický signál, který odpovídá pomalému sesuvu zlomu v hloubce. Vibrace se opakují po dobu 44 minut před samotným zemětřesením," uvedl pro média ředitel vědeckého výzkumu v Grenoblu Michel Bouchon. Podle něj tento pohyb přetrvával až do zemětřesení samého a jeho intenzita postupně narůstala.
Co se týče letošního zemětřesení v Japonsku, údajně před ním byla registrována zvýšená seizmická aktivita, která zřejmě naznačovala, že jde o přípravnou fázi. "Bylo to však sto kilometrů v moři, proto je těžké signály odhalit. S nástroji, jaké máme dnes, je těžké přípravné fáze zjistit. Snad to ale bude možné později," dodal. Podle odborníků by včasná předpověď významně přispěla k záchraně lidských životů. V dané oblasti by také bylo možné zajistit včas odstávku jaderných elektráren. Je ale prý nutné znát více příkladů, aby se z toho mohly vyvozovat nějaké závěry. Zdroj: Technet, BBC

Publikováno: 24. 03. 2011

Kategorie: Zajímavosti

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: objev | předpověď | seizmická aktivita | výzkum | zemětřesení