Čínské pyramidy - strážci podivných tajemství

Je toho ještě mnoho, co skrývá Čína, země, která se sice světu v posledních desetiletích otevírá, ale jen velmi opatrně a pouze v oblastech, které jsou pro ni výhodné. Díky této „chameleonské“ diplomacii se může našinec o mnohém dohadovat, ale odpovědi stejně nedostane. Typickým příkladem je tajemství čínských pyramid. Ty se nacházejí na několika místech rozlehlé velmoci. Některé se už dokonce podařilo alespoň částečně prozkoumat, ale informace o nich jsou záměrně zamlžovány a překrucovány. Jako například pyramidy v provincii Šen-si. Ta je jinak dobře střeženým prostorem, protože právě zde je soustředěn čínský vojenský a kosmický výzkum. Přesto sem bylo před necelými deseti lety dovoleno vstoupit čínské vědecké expedici, která provedla alespoň první obhlídku záhadných objektů. Pak byla odvolána s vysvětlením, že další průzkum se uskuteční někdy kolem roku 2050, až prý budou k dispozici lepší vědecké metody i přístroje.

Čínský Roswell, nebo „jenom“ císařské hrobky?

Nejstarší zpráva o čínských pyramidách pochází z deníků dvou australských obchodníků, kteří navštívili inkriminovanou oblast někdy v letech 1910 - 1912. Pak už ale Čína odmítala k objektům kohokoliv pustit, a tak se z tajuplných památek staly ideální objekty pro nejrůznější spekulace. Místu se začalo říkat čínský Roswell a ufologové jsou dodnes přesvědčeni, že se tu nachází přistávací zařízení mimozemšťanů. Ani již zmiňovaná expedice z počátku 21. století moc jasna nevnesla, protože byla přerušena prakticky na samém začátku, takže nezbývá než dál spekulovat. [pullquote_right]Místu se začalo říkat čínský Roswell a ufologové jsou dodnes přesvědčeni, že se tu nachází přistávací zařízení mimozemšťanů.[/pullquote_right] Co tedy o pyramidách víme? Nejsou kamenné, ale z hliněných bloků vysušených na slunci. Díky tomu ztvrdl materiál „na kámen“. Některé jsou poškozeny erozí, jiné využívají místní zemědělci. Vysoké jsou kolem 150 metrů (tedy přibližně jako slavná Cheopsova pyramida v Gíze) a jejich stáří se odhaduje mezi 4500 až 5000 lety. Při pohledu z vesmíru jsou pyramidy orientovány podle hvězd. Možnost vidět je měli ostatně i účastníci jedné z misí Apollo. Podle snímků, které pořídili, jsou lokalizovány na souřadnicích 170°39" východní délky a 34°9" severní šířky. Když se Američané Číňanů dotazovali, co to vlastně viděli, dozvěděli se, že se prý jedná o devět hrobů císařů z dynastie Chan pocházející z 3. stol. př. n. l.

Lákání ztraceného mudrce

Další záhadná pyramida se nachází na hoře Bai-gong v provincii Čching-chaj. Samotné čínské zdroje přiznávají, že v jejím nitru je spleť červeného potrubí, která je vyvedena do okolí, hlavně do blízkosti solného jezera. Kolem objektu jsou rozptýleny zvláštní kameny, trubky a kusy rezavého železa. Mezi čínskými vědci je poměrně početná skupina, která přiznává, že pyramida je nejspíše mimozemského původu. Zní to možná šíleně, ale oni sami prý jiné vysvětlení nemají. Ale největší čínskou „pyramidální“ záhadou je ta související s tzv. Bílou pyramidou. Má se nacházet kdesi na jihozápad bývalé čínské metropole Si-anu. Měří téměř 300 metrů a jedna strana její čtvercové základny pak až 450 metrů. Jediný známý snímek pořídil americký pilot James Gaussman na konci 40. let minulého století, když přelétal nad Čínou. Popisuje ji jako bíle zářící objekt, jako by vyrobený z kovu či leštěného kamene, který se před ním objevil ve chvíli, kdy musel z technických důvodů snížit letovou výšku. Na vrcholku oslnivé pyramidy se skvěl zářící kámen, který vypadal jako obří drahokam. Jenže fotka, která se zachovala, ukazuje nevzhledný pahorek zvrásněný erozí. Kde se tedy vzal ten rozpor? Jedna z teorií mluví o tom, že se jedná o americkou konspiraci a žádná Bílá pyramida vlastně neexistuje. Další zas o podzemní říši, o které se mluví v buddhistických svatých textech. Do ní se měl uchýlit mudrc Gjalpo se svými učedníky, když se octli v ohrožení. Z podzemí se tyčila na povrch věž, na jejímž vrcholu se podle tradice skvěl obrovský diamant. Ten sloužil jako jakýsi „maják“, který se rozsvěcel jen výjimečně, aby ukázal cestu vyvoleným. Byl za takového považován i Gaussman pohybující se v letadle? Lákali ho tajemní obyvatelé podzemí mezi sebe?

Že by opravdu mimozemšťané?

Ať už je pravda jakákoliv, ověřit ji nemůžeme. Pyramida prostě zmizela. Nenachází se na žádných leteckých fotografiích, které Američané před 60 lety v oblasti pořídili a hlavně není k vidění ani na současných satelitních snímcích. Že by tedy byla opravdu výplodem nějakého konspiračního projektu, jehož pravý účel už dnes nejspíš nezjistíme? Anebo mají pravdu ti, kteří nabízejí mimozemské vysvětlení: Gaussman měl prostě štěstí a přelétal nad prostorem ve vzácnou chvíli, kdy tu parkovalo nějaké UFO.