Co by se stalo, kdyby…

Asi každý si občas položil otázku, co by se stalo, kdyby… Třeba kdyby do Země před 65 milióny let nenarazil obří asteroid a dinosauři tehdy nevyhynuli. Nebo kdyby Slunce bylo dvakrát menší, než je. Na některé z těchto otázek jsme našli odpovědi.

1. Co kdyby Země byla dvakrát větší?

Pokud by průměr naší planety dosahoval 25 000 km, její hmotnost by byla 8x vyšší a gravitace by byla dvojnásobná. Všechny existující rostliny a živočichové by vlivem vlastní hmotnosti zahynuli, objevily by se ale nové druhy.

2. Co kdyby asteroid, který zahubil dinosaury, Zemi minul?

Kdyby se to stalo, dinosauři by tu byli dodnes. Někteří vědci se domnívají, že místo lidí by se objevili „dinosauroidi“, kteří by měli podobně velký mozek jako poslední druhy dinosaurů, které se objevily na Zemi.

3. Co kdyby se nikdy nevytvořil Měsíc?

Mohutné přílivy, vyvolané vlivem Měsíce v průběhu jeho formování, omývaly „chemické“ stavební kameny, jež stály u zrodu života. Bez Měsíce by proto nevznikl život, anebo by byl velmi podivný – musel by se například umět vyrovnat s šestihodinovým dnem a extrémními klimatickými změnami, které by na Zemi panovaly.

4. Co kdyby najednou vyhynuly všechny kočky?

Kočky jsou zdánlivě obyčejná zvířata, nicméně jsou velmi důležitou součástí globálního ekosystému. Pokud by znenadání vymizely, Zemi by v krátké době okupovali hlodavci. Myši a krysy by zlikvidovaly veškeré zásoby obilí, šířily by nebezpečné nemoci a vyhubily ptáky hnízdící na zemi.

5. Co kdyby naše sluneční soustava ležela na okraji Mléčné dráhy?

V tomto případě by nemohli vzniknout plynní obři Jupiter a Saturn. Jejich nepřítomnost by pro Zemi byla fatální – příliš často by čelila kolizím s asteroidy.

6. Co kdyby první živočichové, kteří vyšli z oceánu na souš, měli šest končetin a ne čtyři?

Život na souši by se začal rozvíjet blíž zemskému povrchu a vyšší živočichové, kterým jsou vlastní čtyři končetiny, by se pravděpodobně nikdy neobjevili.

7. Co kdyby nevymřeli neandrtálci?

Kdyby neandrtálci přežili až do současnosti, zřejmě by mluvili, přemýšleli a fungovali stejně jako my.

8. Co kdyby si magnetické póly vyměnily místa?

Otázka nezní zda, ale kdy, protože v historii Země k tomu už několikrát došlo. Stává se to tehdy, když atomy železa v tekutém vnějším jádru postupně změní směr svého pohybu, což je proces, který trvá několik tisíc let.

9. Co kdyby Slunce bylo dvakrát menší?

Slunce by bylo červenější a méně žhavé. Obyvatelná zóna by byla mnohem menší a Země by se do ní nedostala.

10. Co by se stalo, kdyby někdo vystřelil ve vesmíru?

Zbraň ve vakuu může vystřelit, takže je tu prostor pro nejrůznější absurdní scénáře. Laicky řečeno, kulka by se ve vesmíru pohybovala věčně do doby, než by ji k sobě přitáhlo nějaké těleso. Ve sluneční soustavě by zamířila buď ke Slunci, nebo k některému z plynných obrů. Kdybyste stáli na vrcholku nějaké hory na Měsíci a vystřelili směrem k horizontu, teoreticky byste se mohli střelit do vlastních zad. Zdroj: oko-planet