Co mají společného Hitler, Franco a severokorejští Kimové
Tři země, obrovské množství obyvatel, rozdílná východiska, ale podobný výsledek. Jediný člověk, který se obklopil výkonným aparátem, aby si díky osobnímu charisma a autokratickému vedení podmanil celý stát. Televizní stanice Spektrum v únoru přináší trojici dokumentů přibližujících, jak si jeden muž dokáže podmanit celý národ a způsobit tragédii, ze které se vzpamatovávají ještě celé generace.
Nacistické Německo, Francova diktatura ve Španělsku a socialistický režim v Severní Koreji. V čase stoupajících preferencí populistických a extrémistických stran na celém světe je dobré nahlédnout do historie a poučit se z ní. Je důležité vědět, jak se to celé vlastně stalo (a v případě Severní Koreji ještě stále děje), abychom zabránili opakování nešťastného vývoje.
Patologie mocných
Co mají tři muži v čele rozdílných mocností společného? Zejména neochvějnou, až nezdravou víru v sebe samé. Například Franco si v roce 1938 nechal španělským kardinálem Gomarem udělit titul „vůdce Španělska z Boží milosti“. Adolf Hitler ve své knize Mein Kampf (Můj boj) vychází z myšlenky, že právě on je tím vyvoleným, který má za úkol „z božské prozřetelnosti“ dovést Německo opět na „výsluní moci a cti“. Kim Čong-un, od roku 2011 vůdce Korejské lidově demokratické republiky, je už třetím Kimem v čele země, které vládne jediná dědičná komunistická dynastie na světe. Je tak dalším představitelem kultu osobnosti, který v zemi začal budovat jeho praotec, zakladatel státu Kim Ir-sen.
Ambiciózní plán s nejistým koncem
30. ledna 1933 se Adolf Hitler stal německým říšským kancléřem. Měl v úmyslu vytvořit nový národ podle svých představ. Nacistické Německo se pod jeho vedením stalo jedním z neděsivějších a nejdespotičtějších režimů v dějinách. Od té doby si celé generace lámou hlavu, jak se vlastně nacistům podařilo přesvědčit obyčejné Němce, aby podpořili Hitlerovu vizi, která nakonec vyústila v genocidu a druhou světovou válku. Šestidílný seriál Nacistický plán zkoumá, jak byli Němci nalákáni k podpoře nacismu prostřednictvím přesvědčivé síly jedinečné koncepce, geniálního plánování a vedení a rafinované propagandy. Je přímo neuvěřitelné, že se malé a extrémisticky orientované politické straně v čele s neúspěšným umělcem podařilo oklamat obyvatelstvo celého velkého státu a získat nad ním absolutní moc. Seriál Nacistický plán můžete sledovat od 4. února každý večer ve 22:00 na televizní stanici Spektrum.
Když v boji dobra a zla zvítězí zlo
Francisco Franco je považovaný za jednoho z nejbrutálnějších diktátorů v evropských dějinách. Španělsko na sobě dodnes nese stopy jeho tyranské vlády. Generalissimova osoba však ani po desetiletích nepřestává být opředená záhadami. Tvůrci dokumentárního seriálu Franco a španělská diktatura se pustili do pátrání, aby odhalili tajemství zhruba čtyřicetileté vlády generála Franca. Co dnes víme o režimu Francisca Franca? Nic víc než několik notoricky známých údajů: ve španělské občanské válce, která vypukla v roce 1936, bojovalo dobro se zlem a fašizmus tehdy zvítězil. Vůdce Franco, kterého jeho příznivci označovali za „tvrdého, ale moudrého člověka“, vládl ve Španělsku až do svojí smrti, tedy do roku 1975. Kolik je ale pravdy na jeho údajné tvrdosti a moudrosti? Když se díváme na výsledky historických výzkumů z posledních deseti let, zdá se, že velmi málo. Seriál vrhá zcela nové světlo na polozapomenuté období španělské diktatury.
Tajemství Francovy diktatury odhaluje TV Spektrum od 12. února ve 22:00.
I sport podléhá ideologii
Severní Korea je zemí extrémních kontrastů. Na jedné straně stojí skutečné socialistické stereotypy, jakými jsou šifrované zprávy z časové bubliny v kombinaci se šokujícími zprávami o obrovském nedostatku. Na druhé straně láká nablýskaný Pchjongjang na futuristickou panoramu, okázalé zábavní parky a obchodní domy s množstvím zboží, které snesou srovnání se západními chrámy konzumu. Tvůrci dokumentu Zlato pro Kima – Život za vůdců Severní Koreji se prostřednictvím hlavního tématu – sportu – pokusili proniknout za pečlivě budovaný obraz asijské diktatury. Natočili rozhovory s atlety i rekreačními sportovci, aby získali nový pohled na tuto izolovanou zemi.
Ačkoli natočení snímku předcházelo několik měsíců pečlivého plánování, při realizaci musel štáb často čelit nečekaným výzvám. Výsledkem je zajímavá okružní jízda po posilovnách, jezdeckých klubech, akvaparcích a továrnách, zpestřená návštěvami několika mateřských škol a fotbalové akademie. Film oplývající protiklady a neuvěřitelnými scénami z každodenního života představuje obraz Severní Koreji vymykající se běžným klišé. Severní Koreu můžete spolu s televizní stanicí Spektrum navštívit 18. února ve 22:00.
Publikováno: 19. 02. 2019
Kategorie: Zajímavosti