Co skrývali nacisté v podzemí severních Čech?

Na pomezí severočeských obcí Velenice, Jánská a Rabštejn se nachází rozsáhlý podzemní prostor, jehož rozloha dosahuje téměř 70 km2. Za druhé světové války v něm byla umístěna tajná německá továrna, archivy, skladiště a depozitáře a také sem vedla několik desítek kilometrů dlouhá úzkokolejná železniční trať. To vše kvůli přísně tajnému vývoji a konstrukci vzdušné zbraně, kterou nakonec nikdy nikdo neviděl, ale která se měla stát nástrojem, jenž rozhodne válku ve prospěch Německa. I proto se tomuto projektu říkalo „Wunderwaffe“ (Zázračná zbraň).

Vše prozradilo sestřelené letadlo

Na projekt, který přišel nacistické Německo na 12 milionů říšských marek, prý dozíral samotný Adolf Hitler, který stejně jako mnozí další fašističtí pohlaváři miloval vše tajné a esoterické a „Wunderwaffe“ měla být nejspíš přesně z tohoto rodu. Ale ani on nevěděl o všem, co se dělo v podzemí kraje, který je vzdálen od Prahy necelou stovku kilometrů. A už vůbec nic netušili místní lidé, protože civilisté vůbec nepřišli do styku s těmi, kteří „obývali“ podzemní svět. Mezi tyto „vyvolené“ patřili nejen členové Wehrmachtu, ale také vězni, kteří pracovali v podzemní továrně. Dozorem nad tím vším byli pověřeni vojáci pocházející z Pobaltí, u nichž byla velká pravděpodobnost, že se nedomluví s místními lidmi, takže se nikomu ze zvědavých venkovanů nepodařilo zjistit sebenepatrnější detail. Tajný výzkumný program se díky těmto opatřením podařilo nacistům utajit až do jara 1945. Tehdy stráže SS trochu neuváženě sestřelily ruský průzkumný letoun, s čímž nikdo nepočítal, protože Rusové prolétali nad územím, o němž si mysleli, že se na něm nenachází žádný vojenský nebo strategicky významný objekt.

Kdo napomohl hromadnému útěku?

Z podzemních prostor byl po skončení války vybudován přechodný internační tábor, kde byli zavřeni pochytaní nacističtí funkcionáři, příslušníci gestapa i členové SS a SA. V srpnu 1945 se tam mělo nacházet téměř 900 podobných provinilců. V září už jich ale více než 600 chybělo, protože se jim podařilo z podzemí zmizet. Nikdy se pořádně nezjistilo, zda někdo z nich byl obeznámen se systémem podzemních chodeb, nebo zda od někoho dostali plány, které jim umožnily zmizet. Pravdou je, že i když je sice dnes část přízemí přístupná, rozhodně nejsou známy všechny východy na povrch, stejně jako velká část chodeb je zasypána, ať už přirozenými závaly, nebo těmi, které způsobili Němci při svém nuceném odchodu. Ve stejné době, kdy došlo k útěku vězňů, zmizel z nedalekého zámku Druhý dům u České Lípy tamější kompletní archiv jedné z klíčových jednotek SS. Tehdy už se vědělo, že tato lokalita měla spojení s podzemním labyrintem a továrnou, takže je téměř stoprocentně jisté, že hromadný útěk a zmizení archivu spolu úzce souvisejí. [quote]Čtěte dále na ProcProto.cz: Tuba s pervitinem – běžná výbava nacistických vojáků[/quote] Bludiště tajemných chodeb pochopitelně nedává spát hledačům pokladů a ztracených nacistických dokumentů. Obzvláště po pádu Železné opony, kdy se otevřely hranice. Jenže zatím je jejich pátrání marné, a pokud vsadíme na příslovečnou německou důslednost a důkladnost, která se projevila i při likvidaci důležitých informací, „podzemní“ tajemství zůstane navždy pod zemí nebo někde úplně jinde.