Děsivé propady země - co způsobuje tento záhadný jev?

Na celém světě se stále častěji objevují záhadné propady zemského povrchu. Nejvíce sužovaným státem je momentálně Čína, kde k sesuvům půdy dochází takřka denně. Může za tento podivný jev lidský faktor, či se jedná o další záhadnou hříčku přírody? Během několika posledních měsíců se po celém světě objevilo několik záhadných kráterů. Mnozí odborníci se domnívají, že tyto nepředvídatelné vnitřní kolapsy zemského povrchu způsobuje několik faktorů najednou. Proč ale k tomuto záhadnému jevu dochází v poslední době tak často, zatím nikdo neví. Lidé v nejpostiženějších oblastech se teď bojí, kdy přijde další nekontrolovatelný propad…

Ďáblovy čelisti – obří kráter v Guatemale

[caption id="attachment_10858" align="alignright" width="300" caption="Kráter v Guatemale - proč je závrt ve tvaru relativně přesného kruhu?"][/caption] K jednomu z nejděsivějších propadů došlo v červnu roku 2010 ve středoamerické metropoli Guatemala City. Tam se zničehonic zřítil třípatrový dům, pod kterým se vytvořila neuvěřitelně pravidelná kruhová díra o průměru třiceti metrů a hloubce šedesáti metrů. Pro místní obyvatele to byla děsivá tragédie, při které zemřeli dva lidé. Dodnes však není úplně jasné, co tuto katastrofu vlastně způsobilo. Z oficiálního prohlášení vyplývá, že s největší pravděpodobností na tuto událost měla vliv podmáčená půda a špatně vedená podzemní kanalizace. „Pár dnů před tím ve městě zuřila tropická bouře Agatha. Nekvalitně postavená kanalizace neudržela nápor vody, a tím se pak narušila i půda,“ domnívají se odborníci, kteří kráter zkoumali. Nikdo však už nedokázal vysvětlit, proč je závrt ve tvaru relativně přesného kruhu? Většinou tyto krátery mají nepravidelný tvar, tento však vypadá, jako by šlo o perfektní práci nějaké vrtné soupravy. Této děsivé jámě místní přezdívají „ďáblovy čelisti“ nebo „pekelná díra“ a dodnes se obávají, že se podobný jev může opakovat.

Propady země v Číně

V Číně k těmto záhadným propadům země dochází téměř denně a kdekoliv. Odborníci si tak lámou hlavu s tím, co katastrofy způsobuje. Někteří geologové se domnívají, že za to můžou prudké změny počasí, kdy po dlouhotrvajícím suchu přijdou intenzivní lijáky. Nejvíce postiženou oblastí je město Yuejia v prefektuře I-jang na východě země. Menších a středních kráterů jsou tu stovky, což mezi místními obyvateli vyvolává paniku, jelikož úřady dosud nepřišly s dostatečným vysvětlením. Spekuluje se o tom, že za propady země může nejspíš nestabilita zdejších podzemních vod. Prý totiž došlo k extrémnímu poklesu jejich hladiny, což však nevysvětluje fakt, že k těmto propadům dochází i na jiných místech Číny, kde problémy s hladinou podzemních vod nemají. Někteří Číňané jsou přesvědčeni o tom, že záhadné krátery by mohly být předzvěstí blížícího se ničivého zemětřesení. „K propadům půdy dochází po celém světě. Co je však nejvíc znepokojující, je to, že k nim dochází stále častěji,“ uvádějí někteří odborníci. Jen za poslední dva roky se s tímto jevem několikrát setkali obyvatelé USA, Ruska, Německa, Mexika a mnoha dalších. Také na poli v rakouské obci Neuhofen im Innkreis se letos v březnu zničehonic objevila perfektně kulatá díra hluboká přes šest metrů. Spekulací o jejím původu, včetně mimozemského, se objevila celá řada, žádnou z teorií se ale dosud nepodařilo potvrdit.

Je na vině lidský faktor?

Může za tento nevysvětlitelný jev shoda okolností, či sám člověk přidává kapku do mlýna svou neohleduplnou průmyslovou činností? Nebo se snad nějak mění vlastnosti zemského povrchu, který se kvůli tomu stává nestabilním? Nezodpovězených otázek je stále mnoho a nikdo nedokáže odhadnout, kdy dojde k dalšímu neštěstí. Některé konspirační teorie spojují tyto záhadné propady země s mystériem roku 2012, kdy 21. prosince má dojít ke konci či totální změně světa.