Duchové a přízraky londýnských paláců

Legendy o nejrůznějších přízracích, které bývají k vidění v palácích Londýna, už dávno překročily hranice Británie. Podle některých záhadologů souvisí tento fenomén s dějinami města plnými intrik, královražd a krvavých střetů. Pohnutou historii má za sebou jedna z nejnavštěvovanějších londýnských památek, Tower. V minulosti sloužil jako královská rezidence i jako vězení. Jeho zdi by mohly vyprávět o nesčetných mukách, bolesti, vraždách i popravách, ke kterým zde během staletí došlo. Některé z »obětí« se tu dodnes zjevují v podobě přízraků. Tím nejznámějším je duch druhé manželky Jindřicha VIII. Anny Boleynové, kterou král nechal v r. 1536 popravit kvůli obvinění z cizoložství, velezrady a dokonce i z krvesmilstva. Annin duch bývá k vidění na chodbách Toweru. Jednou se »dámu v bílém« vycházející z jedné z komnat pokusil zastavit strážný. Když zjevení proplulo skrze jeho bodák, hrůzou omdlel. Následovalo kárné řízení, že ve službě usnul. Královnin přízrak tady ale zahlédlo víc lidí, někdy se prý zjevuje i na palácovém dvoře - vždy však vychází z místnosti, ve které si odpykávala trest. Ve věži Toweru se prý zase objevují přízraky obou synů krále Eduarda IV., kteří měli být zavražděni někdy kolem roku 1483 údajně na pokyn svého strýce, pozdějšího krále Richarda III. (Jejich kostry byly ve věži objeveny až v roce 1674). Princové oblečení do bílých nočních košilí obvykle stojí vedle sebe a po chvilce zmizí v kamenné zdi. Duchů se v paláci pohybuje mnohem víc - jediným oficiálně potvrzeným zůstává ale pouze Anna Boleynová.

Jako duch se zjevuje i další manželka Jindřicha VIII.

Dalším místem, kde se dá na duchy natrefit, je Hampton Court. Palác, který si původně pronajímal komoří Giles Daubeney, nechal na počátku 16. století nákladně rekonstruovat arcibiskup z Yorku Thomas Wolsey. Ještě za Wolseyho života, někdy kolem roku 1525, si palác přivlastnil král Jindřich VIII a vytvořil z něj královskou rezidenci. Wolsey to zřejmě nedokázal »vydýchat« po celá staletí, protože poprvé se tady objevil jako přízrak v roce 1966. Od té doby ho v Hampton Courtu spatřili ještě dvakrát. [pullquote_right]Tím nejznámějším je duch druhé manželky Jindřicha VIII. Anny Boleynové, kterou král nechal v r. 1536 popravit kvůli obvinění z cizoložství, velezrady a dokonce i z krvesmilstva. [/pullquote_right] V Hampton Courtu se zjevuje také duch druhé manželky, kterou nechal Jindřich VIII. popravit. Kateřina Howardová skončila na popravčím špalku bez řádného soudu v roce 1542 ve věku pouhých dvaceti let. Její duch byl vídán v chodbě, které se později kvůli tomu začalo říkat Galerie přízraků. Galerie prošla v roce 1918 rekonstrukcí a Kateřinin duch se na nějakou dobu přestal zjevovat. Až po čase na něj natrefil jeden z restaurátorů, který tu opravoval gobelín - zničehonic se před ním objevila průzračná ruka s prstenem. Podle popisu prstenu šlo o Kateřinu Howardovou. V Kensingtonském paláci zase přebývá duch krále Jiřího II. Říká se, že v říjnu roku 1760 již těžce nemocný král očekával návrat své lodní flotily. Čas od času ještě vstal a vyhlížel z okna. Jenže lodí se nedočkal, zemřel 25. října 1760, a flotila připlula do přístavu těsně po jeho skonu. Od těch dob se u stejného okna zjevuje králův přízrak a bývá slyšet i jeho hlas se silným německým přízvukem: "Kde jsou, proč tak dlouho nejedou?"

Duchům čelí i princ Charles s manželkou Camillou

Přízraky sídlí i v Clarence House, který je oficiálním sídlem prince Charlese a jeho druhé ženy Camilly. Budova byla postavena v letech 1825 až 1827 pro vévodu z Clarence. Setkání s duchem popsala Sonia March, která zde ve 40. letech minulého století pracovala jako sekretářka. Jednou večer se zdržela v pracovně a najednou měla pocit, že v místnosti je s ní i někdo další. Po chvíli před sebou spatřila obrysy jakési bytosti, která se velmi rychle pohybovala prostorem, ačkoli zcela jistě neměla nohy. Sonia bleskurychle popadla kabát a utekla na ulici. Až venku si vzpomněla, že předtím, než se přízrak objevil, slyšela jakési zvuky, jako by někdo klepal na dveře. Přitom věděla, že je v paláci sama. Když svůj zážitek vyprávěla nazítří kolegům, ujistili ji, že podle popisu by mělo jít o ducha starého vévody z Clarence. [caption id="attachment_5536" align="aligncenter" width="460" caption="Přízraky sídlí i v Clarence House, který je oficiálním sídlem prince Charlese a jeho druhé ženy Camilly."][/caption]