Fabian – tak trochu jiný Krakonoš

Před dvěma desetiletími se znovu otevřela možnost volně se toulat velkou částí jednoho z našich nejzajímavějších pohoří. I když jeho střední partie zůstávají vojenským prostorem, zbývá ještě mnoho, co lze v těchto tajemných horách spatřit. Včetně jejich tajemného vládce. Brdy odvozují svůj název od staroslovanského slova brdo, označující mimo jiné zalesněný kopec. Dodnes si zachovaly divokost a neprostupnost, roste tu pozoruhodná květena a nejen pomalu vymírající národ trampů nachází v toulání brdskými kopci uspokojení. A co by to bylo za hory, jejichž výška přesahuje v nejvyšších bodech 800 metrů nad mořem, aby neměly svého vládce? V Brdech připadla tato „krakonošovská“ funkce muži jménem Fabian. Jeho sídlo najdeme na vrcholu s dost nepanovnickým jménem Baba, který ani nepatří se svými 614 metry k nejvyšším kopcům Brd. Ale Fabianovi to nejspíš nevadí, protože má k Babě velmi úzký vztah.

Pomsta zhrzené milenky

Na temeni této hory stával hrad, který patřil Fabianovi. Možná se jednalo o skutečnou postavu některého z loupeživých rytířů, kteří hojně využívali divokosti zdejšího kraje ke svým nekalým rejdům. Fabian z pověsti si přivedl na své sídlo manželku Medulínu, ale štěstí se nedočkal. Zapomněl na svou bývalou milenku, které zřejmě v nějakém poblouznění smyslů rovněž slíbil manželství. Osudová smůla byla ta, že tahle zhrzená dáma byla profesí čarodějka. Usídlila se kousek od hradu a kula pomstu. Podařilo se jí to dokonale: hrad zmizel z povrchu zemského a krásná a laskavá Medulína se proměnila v bylinu zvanou zeměžluč. Pomsta se nevyhnula ani zrádnému milenci. Ten začal jako duch bloudit po okolí. A časem se stal duchem strážním, který dbá o to, aby v „jeho“ horách bylo všechno v pořádku

Vzhůru do Fabianovy ložnice

S Fabianem je to nejspíš stejně jako s Krakonošem. Považujeme ho za pohádkovou postavu, ale je lepší o něm vtipkovat jen v dobrém. Navíc jak v Krakonošovi, tak ve Fabianovi se nejspíš odráží dávná víra v bohy, kteří vládli horám a kterých se naši pohanští předkové obávali. Když tito bohové odešli, zůstaly po nich jen příběhy, v nichž se hrůzu vyvolávající bytosti změnily spíše v pohádkové postavičky. Tak to dopadlo i s Fabianem, který na sebe vzal podobu myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradin, jeřabin a dalších lesních bylin. Důležité je, že je duchem dobrým, který návštěvníkům Brd nehodlá nijak škodit. Návštěvníky svých hor nechává dokonce na svá oblíbená místa bez trestu vstoupit. Podívat se tak můžete nejen na vrch Babu, včetně Fabianova lože, ale volně přístupná je také Fabianova zahrádka nacházející se na vrchu Plešivec. Pokud při svých toulkách Fabiana nepotkáte, ochuzeni stejně nebudete. Ojedinělá krása a unikátní brdská příroda jsou dostatečnou odměnou a motivací k návštěvě tohoto stále tajemného pohoří.

Publikováno: 22. 05. 2011

Kategorie: Historie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Baba | Brdy | Fabián | Krakonoš | král | legendy | pověsti