Fantazírování o zabití svého šéfa je normální a pozitivní věc, tvrdí psycholožka

Pokud jste někdy fantazírovali o zabití svého šéfa, ihned jste určitě zpanikařili a klepali jste si na čelo, proč se vám do mysli vkrádají tyto nápady či jste začali přemýšlet o tom, zda nejste psychopat. Podle psychologů můžete být ale v klidu. Tyto pocity má skoro každý z nás a jsou naprosto přirozené.

Podle dr. Julie Shawové, kriminální psycholožky a vědecké spolupracovnice na University College v Londýně, jsou vražedné fantazie vlastně pozitivním aspektem, neboť dokazují, že jste schopní cítit „empatii“ pro lidi, které nedokážete vystát. Ve svém projevu na Science Festival Cheltenham uvedla: „Populární cíle jsou váš šéf, expartneři a seznam by mohl pokračovat až do místa, kde končí vaše fantazie. Samozřejmě většina z nás se nakonec nezúčastní vraždy.“

Proč se nám ale vkrádají tyto myšlenky? Podle Shawové je fantazírování o vraždě něco jako empatické cvičení pro náš mozek. „Představujete si, jaké by to mělo následky. Jaké by to bylo se s ním aspoň začít hádat a podobně. Následně si ale většinou mozek vyhodnotí, že to jsou důsledky, které by si nepřál,“ dodává psycholožka. Vysvětluje tím, že lidstvo má vyvinutou inteligenci v tom, že jsme schopni předvídat a plánovat závěry, které mohou vyplynout z našeho specifického chování. Fantazie a empatická cvičení jsou podle ní rozhodující pro přijímání dobrých rozhodnutí, zejména v situacích, kdy nemáte moc času.

Tak co, kdo z vás si už ale aspoň párkrát za život představoval, jak by se pomstil svému šéfovi?

Zdroj: UNILAD