Jak nás ovlivňují počítačové hry
Počítačové hry jsou už dávno běžnou součástí našeho každodenního života a mezi námi je asi jen málokdo, kdo by si nějakou aspoň jednou nevyzkoušel. V této souvislosti se ale nabízí otázka, jaký vliv mají na naši psychiku.
Pokud člověk dává přednost bezplatnému stahování nejrůznějších akčních her a stříleček, které pak drtí doma každý den na počítači, může to ovlivnit jeho pocity vnímání reality. Původně mírumilovný hráč bývá nakonec výrazně agresivnější i v reálném životě. A to je problém – ve virtuálním světě existují úplně jiná pravidla, která s těmi v reálném životě nemají nic společného. Jenže fanatický hráč si tohle někdy neuvědomí a pak se chová i jedná jako jeho agresivní hrdina.
A jak si stojí hry určené dívkám, ve kterých se násilí nevyskytuje? Mají na ně vliv? Není to tak markantní jako ve výše uvedeném případě - záleží ale na tom, kolik času tráví mladé slečny u počítače. Čím víc jsou na svých hrách závislé, tím spíš se můžou měnit stereotypy jejich myšlení. Odborníci zjistili, že zejména nevyrovnané povahy mohou být pak chronicky nespokojené i ve skutečném životě.
Kromě negativního vlivu her je tu i pozitivum. Pokud hráči hrají na počítači třeba strategické hry, učí se prostřednictvím těchto her plánovat dopředu a předvídat, trénují si také logické uvažování a mohou je rozvíjet v bitvách s dalšími soupeři na síti.
Úplně jiná situace nastane, když se za počítač posadí dítě a začne hrát. Dětská psychika je mnohem citlivější a zranitelnější, takže rodič by měl v každém případě vědět, co jeho dítě u počítače dělá. Agresivní hry by se neměly dítěti vůbec dostat do rukou, protože mohou významně narušit jeho psychiku. Pokud tedy uvažujete o tom, že svému potomkovi pořídíte nějakou hru, zjistěte si o ní nejdříve co nejvíc informací, abyste nakonec nesplakali nad výdělkem.
Publikováno: 01. 06. 2011
Kategorie: Zajímavosti