Jak si autoři sci-fi a prognostici představovali svět v roce 2012

Číst si po několika desetiletích, jak si tehdy lidé představovali začátek 21. století je docela úsměvné a zajímavé. A snad ještě zábavnější jsou 25 let staré obrázky, které vyjadřují autorovo přesvědčení o tom, jak bude vypadat svět v roce 2012. Další vývoj společnosti se zkrátka nedá odhadnout a právo na neomylnost nemají ani slavní spisovatelé sci-fi, tedy žánru, který má prognózy o tom, jaká bude naše budoucnost vypadat, prakticky v "popisu práce". Ale nutno uznat, že v jejich slovech se dá soudobý svět někdy poměrně hezky poznat. Na přelomu 80. a 90. let minulého století se několik amerických sci-fi autorů pustilo do odvážných předpovědí, o jejichž pravdivosti nepochybovali. Například známý ironik a jeden z největších představitelů tohoto literárního žánru Isaac Asimov to vyjádřil následujícím způsobem: "Pokud se nezničíme v jaderné válce, tak nás někdy kolem roku 2012 bude žít na této planetě něco mezi 8 až 10 miliardami lidí (Momentálně nás je přes 7 miliard, pozn. redakce). Postupně tu proto začneme vymírat hladem. A všechno vlastně zavinil prezident Ronald Reagan, který se až příliš často usmíval a příliš často mával davům." Jeho kolega Robert Silverberg zase tvrdil: "Jednadvacáté století bude časem hrůz, ale také překvapení a zázraků, přičemž právě ty zázraky a překvapení budou převládat." Gregory Benford se domníval, že budeme mít trvalou základnu na Měsíci a na Mars se budou pořádat výzkumné expedice jako na běžícím pásu. Tim Powers byl do morku kosti přesvědčen, že se budou muset předělat právní předpisy na autorská a dědická práva, protože lidé přestanou umírat a nechají se hibernovat. [tabgroup][tab title="Gene Wolf"]Tvrdil, že nejoblíbenější zábavou lidí v roce 2012 bude sledování televize se sportovními přenosy a akčními filmy a že většina filmové produkce bude počítačově upravována.

[/tab] [tab title="Gregory Benford"]Se domníval, že budeme mít trvalou základnu na Měsíci a na Mars se budou pořádat výzkumné expedice jako na běžícím pásu.

[/tab] [tab title="Gerald Feinberg"]"S nanotechnologiemi bude možné vytvářet struktury, v nichž každý atom má určité místo a funkci."

[/tab] [tab title="Isaac Asimov"]"Pokud se nezničíme v jaderné válce, tak nás někdy kolem roku 2012 bude žít na této planetě něco mezi 8 až 10 miliardami lidí. Postupně tu proto začneme vymírat hladem. A všechno vlastně zavinil prezident Ronald Reagan, který se až příliš často usmíval a příliš často mával davům."  [/tab][/tabgroup] Nicméně dva spisovatelé, a to jmenovitě Gene Wolf a Orson Scott Card, by skutečně zasloužili nějakou prognostickou medaili. Protože jejich představy o světě za čtvrtstoletí jsou docela výstižným popisem světa, v němž žijeme. Prvně uvedený autor tvrdil, že nejoblíbenější zábavou lidí v roce 2012 bude sledování televize se sportovními přenosy a akčními filmy a že většina filmové produkce bude počítačově upravována. A Card tvrdil: "Uvidíme, jak Amerika ztrácí svou pozici. Krachovat ale bude celá světová ekonomika, nicméně bych se nebál toho, že vedoucí roli ve světě převezmou Rusové, na to je jejich ekonomika až příliš závislá na té celosvětové." Zdroj: foxnews.com